Sweet... 16 για τον Παναθηναϊκό! Κυπελλούχος κόντρα στον Απόλλωνα

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή, 05 Απριλίου 2015 21:24
Το 1997 από τα επίσημα του ΟΑΚΑ ο Γιώργος Σιγάλας φώναζε το “πρώτο” για λογαριασμό του Ολυμπιακού και έπειτα ακολούθησε το “τριπλ κράουν” για τους “ερυθρόλευκους” που είχαν αντίπαλο στον τελικό τον Απόλλωνα Πάτρας. Οι Αχαιοί έχασαν και μάλιστα πολύ εύκολα τον δεύτερό τους τελικό (68-53) στο ΟΑΚΑ. Αυτή τη φορά από τον Παναθηναϊκό, που επίσης “κυνηγάει” όλους τους στόχους τους, αν και στην Ευρωλίγκα είναι με την πλάτη στον τοίχο.

Το 16ο Κύπελλο του Παναθηναϊκού ήρθε, σχεδόν άκοπα και μέσα σε εκπληκτική ατμόσφαιρα στο κλειστό του Ολυμπιακού Σταδίου. Ηταν χαρακτηριστικό δε ότι το “τριφύλλι” πολλές φορές είχε στο παρκέ καθαρά ελληνική πεντάδα.

Από το τρίτο δεκάλεπτο του τελικού κι έπειτα, το ματς ήταν τυπική διαδικασία για την ομάδα του Ιβάνοβιτς που έκανε ό,τι ήθελε. Πολύ δυνατά μπήκε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο δεκάλεπτο και με ένα σερί 9-0 έδειξε ότι δεν είναι διατεθειμένος να αφήσει κανένα περιθώριο... επιβίωσης στον Απόλλωνα. Ωστόσο, οι Πατρινοί “κυνηγούσαν” τα επιθετικά ριμπάουντ, κέρδιζαν κάποια και μετά βίας προσπαθούσαν να προσεγγίσουν τους “πράσινους”. Γεγονός που εκνεύρισε τον Ιβάνοβιτς και φώναξε στους παίκτες τους...

Ο Απόλλωνας όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο έτσι και στο δεύτερο σκόραρε μετά τα πρώτα τέσσερα λεπτά και μετά δυσκολίας έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους... (18-27) στο 17'. Ομως, αμέσως “απάντησε” με κάρφωμα ο Φώτσης και επανέφερε το +11 και αμέσως μετά έγινε το +13 με δύο βολές του Διαμαντίδη. Σε αυτό το δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε στο παρκέ και με πέντε Ελληνες, κάτι που είχε ζητήσει να δει ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος. Η “ψαλίδα” άνοιγε ασταμάτητα υπέρ του “τριφυλλιού” που έκλεισε το δεύτερο δεκάλεπτο με τρίποντο του Διαμαντίδη και +19 (20-39).

“Ξεχείλωσε” κι άλλο το σκορ υπέρ του Παναθηναϊκού στο τρίτο δεκάλεπτο (+22) και ναι μεν η ομάδα της Πάτρας κρατούσε την διαφορά κάτω από τους 20 για το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, αλλά με μεγάλη δυσκολία. Σε αυτό το δεκάλεπτο ο αγώνας έχασε τον ρυθμό του και τούτο από ένα σημείο και έπειτα ευνόησε κι άλλο την έμπειρη ομάδα του “τριφυλλιού” που εκμεταλλεύτηκε το "ανοιχτό γήπεδο", το οποίο άφησε ο Απόλλωνας κλείνοντας αυτή την περίοδο με 31-57.

Ο Μαυροκεφαλίδης (MVP) ήταν εκπληκτικός ως εκείνο το χρονικό διάστημα αλλά και ο Γιάνκοβιτς... Αντίστοιχος ήταν ο ρυθμός του αγώνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο, το οποίο περίμεναν καρτερικά να τελειώσει οι φίλοι του Παναθηναϊκού για να γιορτάσουν και αυτόν τον τίτλο.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 20-39, 31-57, 53-68.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας): Σκορδίλης 5 (1), Αργυρόπουλος 9 (1), Γκάλογουεϊ, Πεν 5 (1), Φιτζπάτρικ 19 (2 τρίπ., 11 ριμπ., Μπατής 2, Ελ Αμίν 4, Πελεκούδας 2, Μολφέτας, Νιφόρας 7, Γεωργαλλής, Ότζο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Σλότερ 3 (1), Μποχωρίδης 3 (1), Γιάνκοβιτς 4, Φώτσης 6 (1), Παππάς 9 (1), Μαυροκεφαλίδης 13, Διαμαντίδης 9 (1), Γκιστ 6 (2), Μπατίστα 9, Διαμαντάκος 3, Λούντζης.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (53 πόντοι): 14/39 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 7/7 βολές, 39 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 15 λάθη, 1 τάπα, 6 κλεψίματα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (68 πόντοι): 18/35 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 12/14 βολές, 38 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 14 λάθη, 5 τάπες, 7 κλεψίματα.