ΑΕΚ: Ο Λαρεντζάκης έσωσε την «αυτοκτονία»! Η άμυνα «πλήγωσε» τον ΠΑΟΚ

Δημοσιεύτηκε: Τρίτη, 16 Οκτωβρίου 2018 23:12 ΑΕΚ: Ο Λαρεντζάκης έσωσε την «αυτοκτονία»! Η άμυνα «πλήγωσε» τον ΠΑΟΚ

Η ΑΕΚ ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο μέσα στην έδρα της Νίμπουργκ και έφθασε τη διαφορά ακόμη και στο +16, όμως μπήκε χαλαρή στο δεύτερο μέρος και παραλίγο να το «πληρώσει», αφού το ματς οδηγήθηκε σε δύο παρατάσεις, πριν της χαρίσει ο Λαρεντζάκης τη νίκη.

Με τον Ράταν – Μέις να είναι εξαιρετικός στην αρχή και να «μοιράζει» 8 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο, η Ένωση ξεκίνησε «σαρωτικά» το ματς στη Γερμανία, με το σκορ να φθάνει και το πριν κλείσει στο 36-52 στο τέλος του 20λέπτου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, οι παίκτες του Μπάνκι ξέχασαν να… βγουν από τα αποδυτήρια και σκοράροντας μόλις 10 πόντους σε αυτό το διάστημα, έδωσαν την ευκαιρία στη Νίμπουργκ να ξαναμπεί στο ματς.

Έτσι το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο τέλος, με τους Γερμανούς να παίρνουν και προβάδισμα με τρίποντο του Μπόχατσικ δευτερόλεπτα πριν το τέλος, για να χρειαστεί ένα κλέψιμο και 2 βολές του Λαρεντζάκη, να στείλουν το ματς στην παράταση. Εκεί ο Έλληνας γκαρτν έβαλε μεγάλο τρίποντο για να κρατήσει «ζωντανή» την ομάδα του, γεγονός που επανέλαβε και στη δεύτερη παράταση, για καταφέρει τελικά να της χαρίσει και τη νίκη με 93-94.

Τα δεκάλεπτα: 17-30, 36-52, 62-66, 82-82 (κ.α.), 86-86 (παράταση), 93-94 (β’ παράταση)

Τα στατιστικά των παικτών

Νίμπουργκ: Μπέντα 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μπόχατσικ 23 (4/11 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χρούμπαν 25 (5/11 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, Λόρενς 7 (1/11 σουτ, 4 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Πέτερκα 15 (3/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Κριζ 5 (8 ριμπάουντ), Πούμπρλα 4, Σμιθ 4, Βγιοράλ, Ράιτ 3

ΑΕΚ: Γκρίφιν 2 (1/11 σουτ, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χάντερ 5 (8 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 23 (7/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σάκοτα 11, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος 10 (1), Καββαδάς 7, Ματσιούλις 21 (5/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρατάν-Μέις 2 (1/10 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2 λάθη), Ρόμπερσον 13 (6/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος

Έχασε από την άμυνα ο ΠΑΟΚ

Στο έτερο ελληνικό ματς της βραδιάς, ο ΠΑΟΚ «πάλεψε» μέχρι τέλους το παιχνίδι κόντρα στη Βόννη, όμως με τεράστια προβλήματα στην άμυνα δέχθηκε τριψήφιο αριθμό πόντων, για να ηττηθεί τελικά με 95-100. Αυτή ήταν και η δεύτερη ήττα της ομάδας του Παπαθεοδώρου, που δεν έχει καταφέρει μέχρι στιγμής να «σπάσει το ρόδι» στο Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα:  23-33, 53-57, 76-82, 95-100

Τα στατιστικά του αγώνα

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Αθηναίου 7 (1), Χρυσικόπουλος 19 (1), Χάτσερ 10 (2), Κόνιαρης 5, Σχίζας 12 (3/3 δίποντα, 6/7 βολές), Γκος 11 (2), Μαργαρίτης 6 (4), Μορέιρα 12 (5 ριμπάουντ), Παπαντωνίου 3 (1), Πόουπ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ζάρας 3 (1).

Βόννη (Κρούνιτς): Μπαρτόλο 12 (1), Τζέιμς 21 (3). Μέιο 20 (3), Ρέιτσελ 4 (1), Σούμποτιτς 18 (1), Γκίμπσον 6, Τζάκσον 5 , Ουέμπ 7 (1).