Θρίαμβος για Μπακς και Αντετοκούνμπο κόντρα στους Ουόριορς

Δημοσιεύτηκε: Παρασκευή, 09 Νοεμβρίου 2018 10:16 Θρίαμβος για Μπακς και Αντετοκούνμπο κόντρα στους Ουόριορς

Ο Έλληνας σούπερ σταρ σημείωσε 24 πόντους (10/11 βολές, 7/16 σουτ , 0/2 τρίποντα), τους 19 από αυτούς στο πρώτο ημίχρονο.

Οι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο σε μία μοναδική παράσταση μέσα στην Oracel Arena, θριάμβευσαν με 134-111 των πρωταθλητών Γ κόλντεν Στέιτ Ουόριορς, που γνώρισαν την πρώτη τους φετινή ήττα μπροστά στους φίλους τους!

Ο Έλληνας σούπερ σταρ σημείωσε 24 πόντους (10/11 βολές, 7/16 σουτ , 0/2 τρίποντα), τους 19 από αυτούς στο πρώτο ημίχρονο, μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα σε 26 λεπτά συμμετοχής, ενώ μάλιστα δεν χρειάστηκε καν να σηκωθεί από τον πάγκο στην τελευταία περίοδο.

Ο Έρικ Μπλέντσο σημείωσε έξι από τους 26 πόντους του κατά τη διάρκεια του δεύτερου τριμήνου, επιτρέποντας τους Μπακς να «χτίσουν»  διαφορά με διψήφιο αριθμό στην πορεία προς μια συγκλονιστικά εύκολη νίκη στο Όκλαντ.

Οι πρωταθλητές, που έπαιξαν χωρίς τον Ντρέιμοντ Γκριν, είχαν κορυφαίο τους τον Κλέι Τόμπσον (24 πόντοι, 9/15 σουτ), ενώ ο Κέβιν Ντουράντ πρόσθεσε 17 πόντους και 9 ασίστ.

Ο πρώτος σκόρερ του ΝΒΑ έως τώρα, Στεφ Κάρι,  έμεινε στους 10 πόντους σε 26 λεπτά, ενώ αποχώρησε τραυματίας με πρόβλημα στο αριστερό πόδι κατά τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου.

Οι 134 πόντοι αντιπροσωπεύουν το δεύτερο υψηλότερο σκορ της σεζόν για τους Μπακς, αφού έχουν σημειώσει ήδη  το ρεκόρ τους σε μια νίκη με 144-109 με τους  Σακραμέντο Κινγκς.