Οδυνηρός αποκλεισμός της ΑΕΚ παρά τη νίκη με 69-67 επί της Μπάμπεργκ

Δημοσιεύτηκε: Τετάρτη, 03 Απριλίου 2019 22:40 Οδυνηρός αποκλεισμός της ΑΕΚ παρά τη νίκη με 69-67 επί της Μπάμπεργκ

Το ματς κρίθηκε με σουτ του Ράις στα τελευταία δευτερόλεπτα

Άδοξο τέλος είχε η πορεία της ΑΕΚ στο φετινό Basketball Champions League, αφού η νίκη της με 69-67 απέναντι στη Μπάμπεργκ δεν ήταν αρκετή για να της δώσει την πρόκριση στο Φάιναλ Φορ της διοργάνωσης.

Η «Ένωση» είχε να καλύψει τη διαφορά των 4 πόντων με την οποία είχε ηττηθεί στη Γερμανία και παρά την μεγάλη προσπάθεια των παικτών της και τη σημαντική βοήθεια του κόσμου που βρέθηκε στο κλειστό του ΟΑΚΑ, έμεινε εκτός από τη συνέχεια του BCL, χάνοντας την ευκαιρία για ένα repeat.

Το ματς

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ δεν είχε καθόλου καλό ποσοστό στα τρίποντα (7.6% - 1/13), όπως και η Μπάμπεργκ (10% - 1/10), αλλά οι καλές άμυνες που έβγαλε και τα ριμπάουντ (25 με 12 επιθετικά), της έδωσαν το προβάδισμα στο ημίχρονο. Οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν στο 9-5 (5'), Ράις και Αλεξάντερ με ενέργειές τους έβαλαν μπροστά την Μπάμπεργκ (12-13, 7'), αλλά οι πολύτιμες βοήθειες του Σάκοτα έκαναν το 20-17 στο 10'. Η ΑΕΚ έφτασε τα 4 ομαδικά φάουλ στα πρώτα δύο λεπτά της δεύτερης περιόδου, ο Ρούμπιτ με έμμεσο έκανε το 20-22 (12'), αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους 8-1 με τους Χάντερ, Θίοντορ και Γιαννόπουλο (28-23, 14'). Η γερμανική ομάδα μείωσε (30-32, 19'), αλλά ο Θίοντορ ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο έβαλε το πρώτο του καλάθι για το 36-32 (20').

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ έφτασε και στο +8 (45-37, 25'), αλλά ο Ράις με 8 πόντους του πλησίασε ξανά στο σκορ (45-45, 27'). Τα τρίποντα των Τζέιμς - Γκρίφιν ήρθαν να δώσουν... ανάσα, όπως και η τάπα του πρώτου στον Ράις στη λήξη του δεκαλέπτου (54-49, 30'). Λαρεντζάκης, Θίοντορ και Χάντερ έβαλαν την ΑΕΚ στο +12 (63-51, 33'), αλλά η Μπάμπεργκ επέστρεψε, αφού Χάρις και Τέιλορ εκτέλεσαν τρεις σερί φορές από τα 6.75 για το 65-60 (36'). Με το σκορ στο 67-65, Λαρεντζάκης και Χάντερ αστόχησαν σε τρίποντο και κοντά στο καλάθι, αντίστοιχα, και ο Ράις με καλάθια του μείωσε στο τελικό 69-67, για να προκριθεί η Μπάμπεργκ στην τελική φάση του θεσμού.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 36-32, 54-49, 69-67.

πηγή: gazzetta.gr