ΠΑΟΚ: Το εντυπωσιακό στατιστικό του «δικέφαλου του Βορρά»

Δημοσιεύτηκε: Δευτέρα, 22 Απριλίου 2019 10:48 ΠΑΟΚ: Το εντυπωσιακό στατιστικό του «δικέφαλου του Βορρά»

Η επιστροφή του ΠΑΟΚ στην κορυφή του πρωταθλήματος μετά από 34 χρόνια συνδυάστηκε με κάποια εντυπωσιακά στατιστικά.

Το γκολ του Γεβγέν Σάκχοφ στο 60′ του αγώνα του ΠΑΟΚ με τον Λεβαδειακό είναι ιστορικό, καθώς για πρώτη φορά από το 2000-01, ο “δικέφαλος του βορρά” έφτασε τα 100 γκολ σε επίσημες διοργανώσεις σε μια σεζόν!

Ο ΠΑΟΚ είχε βάλει 10 γκολ στο Champions League, 5 στο Europa League, 22 στο Κύπελλο Ελλάδας και 59 στο πρωτάθλημα της Superleague. Συνολικά 96! Με τον Λεβαδειακό ο “δικέφαλος του Βορρά” σκόραρε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας τα 98, ο Φερνάντο Βαρέλα στο 53′ έβαλε το 99ο και ο Γεβγέν Σάκχοφ επτά λεπτά αργότερα πέτυχε το 100!

Την περίοδο 2000-01, όταν ο ΠΑΟΚ του ντούσαν Μπάγεβιτς είχε παίξει 17 αγώνες Κυπέλλου και είχε πετύχει τον εκπληκτικό αριθμό των 52 γκολ. Με τα 66 τέρματα του πρωταθλήματος και τα εννέα της Ευρώπη, είχε φτάσει τα 127 συνολικά σε 53 αγώνες. Μέσο όρο 2,4 γκολ ανά αγώνα

Ο ΠΑΟΚ έχει τώρα 101 σε 49 αγώνες, έχοντας να παίξει ακόμα ένα παιχνίδι πρωταθλήματος και ένα ή δύο για το Κύπελλο Ελλάδας. Τώρα έχει μέσο όρο 2,1 γκολ ανά αγώνα.

Το αξιοσημείωτο είναι πως ο ΠΑΟΚ έχει συνολικά 21 διαφορετικούς σκόρερ σε όλες τις διοργανώσεις, με τον Πρίγιοβιτς (σ.σ. αποχώρησε τον Ιανουάριο) να σταματάει στα 18 και τον Μπίσεσβαρ να φτάνει τα 10.

Όσον αφορά τον Ραζβάν Λουτσέσκου, έγινε ο πρώτος προπονητής από τη Ρουμανία που κατακτά το πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής ή Superleague.