Μπακς – Ράπτορς 108-100: Σούπερ Αντετοκούνμπο, Λόπεζ και 1-0! Video

Δημοσιεύτηκε: Πέμπτη, 16 Μαΐου 2019 10:08 Μπακς – Ράπτορς 108-100: Σούπερ Αντετοκούνμπο, Λόπεζ και 1-0! Video

Το πρώτο βήμα για να περάσουν οι Μιλγουόκι Μπακς στους τελικούς του NBA, έγινε τα ξημερώματα της Πέμπτης (16.05.2019). Κόντρα στους Ράπτορς, τα «Ελάφια» είχαν τον τελευταίο λόγο και έκαναν το 1-0 στη σειρά των τελικών της Ανατολής με 108-100.

Σε ένα παιχνίδι όπου κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τελείωσε το ματς με double double, πετυχαίνοντας 24 πόντους με 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 τάπες. Είχε… συνοδοιπόρο τον Μπρουκ Λόπεζ, που σκόραρε 29 πόντους με 11 ριμπάουντ. Ακολούθησαν οι Μπρόγκντον με 15 πόντους και Μίροτιτς με 13 πόντους.

Από πλευράς Ράπτορς, ο Λέοναρντ σκόραρε 31 πόντους, ο Λόουρι 30 και ο Πασκάλ Σιάκαμ 15 πόντους.

Ο Μπρουκ Λόπεζ ήταν ο άνθρωπος «κλειδί» για τους Μπακς. Σκόραρε σε σημεία που οι γηπεδούχοι είχαν «κολλήσει» στο σκοράρισμα. Χαρακτηριστικό το γεγονός πως στην 4η περίοδο πέτυχε τους 13 από τους 29 πόντους του. Ήταν εκείνος που ουσιαστικά έκρινε το ματς, όταν δυο λεπτά πριν από το τέλος και με το σκορ στο 104-100, πέτυχε τρίποντο.

Οι Ράπτορς έδειξαν πως κάθε άλλο παρά εύκολος αντίπαλος θα είναι για τους Μπακς και τον Αντετοκούνμπο στο δρόμο προς τους τελικούς του NBA. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά αλλά οι «Καναδοί» απάντησαν γρήγορα και με σερί 16-0 βρέθηκαν ακόμη και να προηγούνται 8-19 και 13-26, με την πρώτη περίοδο να κλείνει 34-23 υπέρ τους.

Φωτογραφία Reuters

Ίδιο το σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο, με τους Μπακς να μειώνουν τη διαφορά στο 39-42 αλλά τους Ράπτορς να ξεφεύγουν ξανά με 50-40, προβάδισμα που διατήρησαν έως το ημίχρονο (51-59).

Ο Αντετοκούμπο και η παρέα του μπήκαν στην 3η περίοδο αποφασισμένοι να «επιστρέψουν». Αλλά οι Ράπτορς κατάφεραν να διατηρούν το προβάδισμα και ξέφυγαν ακόμη και με 10 (64-74), οι Μπακς συνέχισαν να πιέζουν, έριξαν τη διαφορά στους 4 (72-76 και 76-80) αλλά ο Σιάκαμ με τρίποντο στο τέλος της περιόδου έστειλε τους Καναδούς στο 83-76.

Η τέταρτη περίοδος ήταν υπόθεση του… Λόπεζ. Τα καλάθια του από την περιφέρεια έδωσαν «ανάσα» στους Μπακς και τα «Ελάφια» πέρασαν μπροστά με 84-83. Με την ψυχολογία στα ύψη, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 96-91 αλλά οι Ράπτορς δεν ήταν διατεθειμένοι να παραδώσουν τα όπλα. Ένα σερί 7-0 τους έφερε στο 100-98.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη. Οι Ράπτορς κουράστηκαν και ένα σερί 10-0 από τους Μπακς έφερε το τελικό 108-100.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-34, 51-59, 76-83, 108-100

Μιλγουόκι Μπακς: Μίντλετον 11, Λόπεζ 29 (11 ριμπάουντ, 4 κοψίματα), Μπλέντσο 9, Μίροτιτς 13 (6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 24, Ιλιασόβα 7, Χιλ, Κόνατον, Μπρόγκντον 15

Τορόντο Ράπτορς: Γκασόλ 6, Λόουρι 30, Γκριν 6, Λέοναρντ 31, Σιάκαμ 15, Πάουελ 6, ΒανΒλίτ 2, Ιμπάκα 4.