Αποκλεισμός «βόμβα» για τη Χάλεπ στο Roland Garros – Την αποκαθήλωσε η 17χρονη Ανισίμοβα

Δημοσιεύτηκε: Πέμπτη, 06 Ιουνίου 2019 16:36 Αποκλεισμός «βόμβα» για τη Χάλεπ στο Roland Garros – Την αποκαθήλωσε η 17χρονη Ανισίμοβα

Η Αμάντα Ανισίμοβα έκανε τη μεγάλη έκπληξη στα προημιτελικά του Roland Garros και απέκλεισε τη Σιμόνα Χάλεπ, κάτοχο του τίτλου στο γαλλικό Όπεν.

Η 17χρονη Αμερικανίδα ήταν το μεγάλο αουτσάιντερ απέναντι στην πολύπειρη 27χρονη από τη Ρουμανία, αλλά μέσα σε 68 λεπτά πήρε τη νίκη με 6-2, 6-4 και «έκλεισε» θέση στα ημιτελικά.

Η Ανισίμοβα, Νο 51 στο ranking της WTA, έδειξε από πολύ νωρίς τις άγριες διαθέσεις της και πήρε το πρώτο σετ με 6-2 δίχως να αφήσει κανένα περιθώριο αντίδρασης στην αντίπαλό της. Στο δεύτερο σετ προηγήθηκε με 4-1, η Χάλεπ –όπως ήταν αναμενόμενο- έβγαλε αντίδραση, ισοφάρισε σε 4-4 και είχε break point για να πάρει αυτή προβάδισμα, αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε και η Ανισίμοβα ολοκλήρωσε τον θρίαμβο με break στο επόμενο γκέιμ.

Στον ημιτελικό η Ανισίμοβα θα αγωνιστεί κόντρα στην Άσλεϊ Μπάρτι.