Euroleague: Τρίτη η ΤΣΣΚΑ - Επέστρεψε από το -27, αλλά δεν τα κατάφερε η Φενέρ

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή, 17 Μαΐου 2015 21:59 Euroleague: Τρίτη η ΤΣΣΚΑ - Επέστρεψε από το -27, αλλά δεν τα κατάφερε η Φενέρ

Η Φενέρμπαχτσε βρέθηκε ακόμα και 27 πόντους πίσω στο σκορ, όμως παρότι έκανε τη μεγάλη επιστροφή και ισοφάρισε δύο φορές, δεν κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη και την 3η θέση, με την ΤΣΣΚΑ του Ιτούδη να επικρατεί με 86-80. Καθοριστικός, αλλά και μοιραίος με χαμένο σουτ ο Ζήσης.

Έτσι ο Ιτούδης επικράτησε του κουμπάρου του, Ζέλικο Ομπράντοβιτς και κατέκτησε με την ΤΣΣΚΑ, που δεν είχε τον Μίλος Τεόντοσιτς στη διάθεσή της, την 3η θέση της φετινής Euroleague.

Το παιχνίδι

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μια καθαρά ρώσικη υπόθεση. Η ΤΣΣΚΑ μπήκε πολύ καλύτερα στο παιχνίδι, παίρνοντας από το πρώτο, κιόλας, δεκάλεπτο μεγάλες διαφορές (2-16, 4-22). Ο Γκάουντλοκ έδωσε κάποιες λύσεις από μακριά στη Φενέρ, που πήγε με -14 στους πάγκους, μετά το 1ο δεκάλεπτο.

Η εικόνα δεν άλλάξε στη δεύτερη περίοδο. Τα λάθη των παικτών του Ομπράντοβιτς ήταν πολλά, και η διαφορά άνοιξε κι άλλο, με τους Ρώσους να έχουν πολυφωνία στην επίθεση και να πηγαίνουν με νταμπλ σκορ στην ανάπαυλα (24-48).

Η τρίτη περίοδος ήταν αυτή που άλλαξε τα δεδομένα στο παιχνίδι. Κι αυτό δε συνέβη εξ αρχής, αλλά στο τέλος, όταν οι Τούρκοι έριξαν τη διαφορά στους 15 περίπου, πόντους, και εκμεταλλευόμενοι τα νεύρα μεταξύ Ζήση και Ντε Κολό, έκλεισαν κι άλλο την ψαλίδα. Ο Ντε Κολό υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ, ο Ζήσης ευστόχησε σε δύο βολές, και η διαφορά έκλεισε στους 11.

Ο Έλληνας γκαρντ συνέχισε να παίζει εξαιρετικά, και με αυτόν να οργανώνει, η Φενέρ έριξε στο 31' για πρώτη φορά τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (57-66). Η ΤΣΣΚΑ παρουσίασε τις γνωστές παιδικές ασθένειες, έδειξε φοβισμένη και λιπόψυχη, κι έτσι η Φενέρ όχι μόνο επέστρεψε στο ματς, αλλά με τρίποντο του Ζήση ισοφάρισε σε 70-70 στο 35'.

Το ματς πήγαινε πόντο πόντο, με τους Ντε Κολό, Τζάκσον από τη μία, και τους Γκάουντλοκ και Ερντέν από την άλλη να δίνουν λύσεις επιθετικά.

Καθοριστικότερο σημείο στο παιχνίδι ήταν το άστοχο τρίποντο του Ζήση στο 77-77, το οποίο ακολούθησαν 4 βολές από πλευράς ΤΣΣΚΑ, για το 77-81. Ο Νίκολς έβαλε μεγάλο τρίποντο από τη γωνία, έστειλε τη διαφορά στους 6 και ουσιαστικά καθάρισε το ματς για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Τα δεκάλεπτα: 13-27, 24-48, 55-66, 86-80

ΦΕΝΕΡ: Γκάουντλακ 24 (6/10δ, 4/5τρ, 2ρ), Ζήσης 12 (2/3δ, 2/5τρ, 2/2β, 6ασ), Μπιέλιτσα 18 (5/8δ, 1/3τρ, 5/10β, 10ρ), Μαχμούτογλου, Μπογκντάνοβιτς 5 (1), Ζόριτς 8, Σιπαχί, Πρέλτζιτς

ΤΣΣΚΑ: Ντε Κολό 17 (4/9δ, 1/1τρ, 6/6β, 2ασ), Φριτζόν 9 (1), Νίκολς 14 (/3δ, 2/3τρ, 4/4β, 5ρ), Τζάκσον 12 (3/4δ, 1/2τρ), Μαρκοϊσβίλι 1, Γουίμς 6, Βοροντσέβιτς 3 (1), Καούν 9, Κριάπα 2, Χάινς 8, Κιριλένκο 5

πηγή: newsit.gr