"Βασίλισσα" στο "σπίτι" της! Λύγισε ο Ολυμπιακός, πρωταθλήτρια η Ρεάλ

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή, 17 Μαΐου 2015 23:19 "Βασίλισσα" στο "σπίτι" της! Λύγισε ο Ολυμπιακός, πρωταθλήτρια η Ρεάλ

- Στο παιχνίδι που χρειάστηκε δεν ήταν.... Ολυμπιακός και έχασε την Euroleague
- Η ομάδα του Σφαιρόπουλου δεν μπόρεσε πιάσει καλή απόδοση και ηττήθηκε δίκαια από' την Ρεάλ Μαδρίτης με 78-59
- Στην τρίτη τους διαδοχική παρουσία σε Final 4 οι “μερένγκες” πέτυχαν το στόχο τους και έφτασαν στην κορυφή της Ευρώπης μετά από 20 χρόνια
- Κακή βραδιά από Σπανούλη, που “κλείστηκε” σωστά από τους παίκτες του Λάσο
- Όλοι οι χαμένοι τελικοί των Πειραιωτών είναι κόντρα σε Ισπανούς

Η “Βασίλισσα” ήταν... μαρμαρωμένη για 20 χρόνια, από τον τελικό της Σαραγόσα (1995), αλλά όπως και τότε, έτσι και τώρα οι Μαδριλένοι επικράτησαν του Ολυμπιακού (78-59) και κατέκτησαν την Euroleague για 9η φορά στην ιστορία της

Οι “ερυθρόλευκοι” βρέθηκαν σε κακή βραδιά, ήταν άστοχοι τόσο στα τρίποντα, όσο και στις βολές, και ηττήθηκαν δίκαια από τους Μαδριλένους που το σήκωσαν στο “σπίτι” τους. MVP του Final 4 ο Νοτσιόνι, αφού ο Σπανούλης δεν μπόρεσε -ούτε στα τελευταία λεπτά- να βρει το αντίπαλο καλάθι.

Καλό ξεκίνημα με... άποντο Σπανούλη

Ο Ολυμπιακός μπήκε νευρικά στο παιχνίδι, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Ρεάλ και προσπάθησε να αποκτήσει από νωρίς ένα προβάδισμα. Στη συνέχεια όμως οι “ερυθρόλευκοι” αντέδρασαν, έλεγξαν το ρυθμό και βοηθήθηκαν από το δεύτερο φάουλ που χρεώθηκε στον Αγιόν. Έχοντας σαν όπλο την “σκληρή” άμυνα και.. μπροστάρη τον Λοτζέσκι, οι Πειραιώτες ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο, προηγούμενοι με 19-15. Σπανούλης, αλλά και Ροντρίγκες ήταν άφαντοι μέχρι εκείνο το σημείο

Ο Ματσιούλις το... γύρισε – Ο Ολυμπιακός έχανε βολές

Το παιχνίδι των γηπεδούχων έγινε πιο ορθολογικό από τον Ροντρίγκεθ, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου “κόλλησαν” επιθετικά (άσχημο ποσοστό στις βολές), ενώ οι πόντοι του Ματσιούλις έφεραν το παιχνίδι στην ισοπαλία (άλλαξε την εικόνα της Ρεάλ ο Λιθουανός και στις δυο ρακέτες). Οι Πειραιώτες δεν περιόρισαν τα λάθη τους (Σπανούλης και Λαφαγέτ δεν βοήθησαν) έδειξαν πολύ νευρικοί στις επιθέσεις τους, ο Νοτσιόνι τους “πλήγωσε” αρκετές φορές και οι Μαδριλένοι πήγαν στο ημίχρονο με διαφορά επτά πόντων (35-28)

Το ξέσπασμα του Ολυμπιακού και οι τρίποντες... βόμβες του Κάρολ

Το ξεκίνημα των Μαδριλένων στην επανάληψη ήταν πολύ καλό, αφού έφτασαν τη διαφορά στους 10 πόντους, αλλά ο Ολυμπιακός “μεταμορφώθηκε” στην άμυνα, Πρίντεζης, Λοτζέσκι και Σλούκας “ξύπνησαν” την ομάδα επιθετικά και έκαναν και πάλι το ματς ντέρμπι (40-41). Ο Κάρολ “γκρέμισε” την προσπάθεια των “ερυθρόλευκων” και με τρία τρίποντα έφερε ξανά την Ρεάλ σε θέση... οδηγού (53-46)

Δεν “λύγισε” η Ρεάλ – Δεν μπήκαν τα τρίποντα των Πειραιωτών

Οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν την ύστατη προσπάθεια τους στην τελευταία περίοδο, με τον Λοτζέσκι να το.,. παλεύει μόνος του (ο Σλούκας αγωνίστηκε με πρόβλημα από το τέλος της τρίτης περιόδου). Οι Μαδριλένοι όμως είχαν... λύσεις, δεν πανικοβλήθηκαν, τα “μεγάλα” σουτ δεν μπήκαν ποτέ από τους “ερυθρόλευκους” και η διαφορά ανέβηκε στα τελευταία λεπτά, για το τελικό 78-59