Ασημένιο μετάλλιο ο Γκολομέεβ στα 50μ ελεύθερο

Δημοσιεύτηκε: Σάββατο, 27 Ιουλίου 2019 15:12 Ασημένιο μετάλλιο ο Γκολομέεβ στα 50μ ελεύθερο

Το δεύτερο μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης χάρισε από τη Γκουανγκζού στην Ελλάδα ο Κριστιάν Γκολομέεβ.

Ο 26χρονος πρωταθλητής του Εθνικού Πειραιά κατάφερε να ανέβει στο βάθρο των νικητών στα 50μ. ελεύθερο, καθώς κατέλαβε τη δεύτερη θέση στον τελικό με 21.45 και μοιράστηκε το ασημένιο μετάλλιο με τον Βραζιλιάνο Μπρούνο Φράτους, με τον οποίο έκαναν ακριβώς τον ίδιο χρόνο.

Το μοναδικό ως τώρα μετάλλιο της Ελλάδας σε αγώνισμα κολύμβησης στα Παγκόσμια Πρωταθλήματα ήταν το χρυσό του Άρη Γρηγοριάδη στα 50μ. ύπτιο, στη διοργάνωση του 2005 στο Μόντρεαλ. Το σημερινό, όμως, είναι το πρώτο ελληνικό μετάλλιο σε Ολυμπιακό αγώνισμα και φυσικά δημιουργεί προσδοκίες για μία ανάλογη επιτυχία και του χρόνου στο Τόκιο. Άλλωστε, ο Γκολομέεβ συνεχίζει, αργά αλλά σταθερά, να κερδίζει θέσεις ανάμεσα στην ελίτ του αγωνίσματος, έχοντας τρεις συνεχόμενες παρουσίες σε τελικούς Παγκοσμίων Πρωταθλημάτων και τέσσερις σε Ευρωπαϊκά, όπου πέρυσι στη Γλασκόβη κατέκτησε και πάλι το ασημένιο μετάλλιο.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ