Όταν ο Πελέ σημείωνε το 1000ο του γκολ και έγινε... γραμματόσημο

Δημοσιεύτηκε: Τρίτη, 19 Νοεμβρίου 2019 16:32 Όταν ο Πελέ σημείωνε το 1000ο του γκολ και έγινε... γραμματόσημο

Πενήντα χρόνια συμπληρώνονται από το 1000ο γκολ του Πελέ... Μία ημέρα σαν σήμερα, στις 19 Νοεμβρίου 1969, ο «βασιλιάς» σημείωσε το 1000ο του γκολ σε 909 αγώνες, γράφοντας Ιστορία, μιας και έγινε ο πρώτος παίκτης που κατάφερε κάτι τέτοιο, δημιουργώντας ένα ρεκόρ που εξακολουθεί μέχρι τις ημέρες μας.

Ήταν 22:15, όταν στο 74ο λεπτό της συνάντησης Σάντος-Βάσκο ντα Γκάμα, ο Πελέ με πέναλτι, νικούσε τον Ανράντα και έγραφε Ιστορία στο «Maracana», παρουσία 150.000 θεατών!

Αμέσως μετά, ο Πελέ έτρεξε στην εστία, πήρε την μπάλα στα χέρια του, την φίλησε και φυσικά την πήρε για ενθύμιο.

Οι φίλαθλοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, τον σήκωσαν στα χέρια και χρειάστηκε να περάσουν τριάντα λεπτά προκειμένου να συνεχιστεί και να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση.

Πηγή: thetoc.gr