Βόλος – Ξάνθη: Έπιασαν τετράδα με τριάρα οι Ακρίτες!

Δημοσιεύτηκε: Σάββατο, 11 Ιανουαρίου 2020 20:36 Βόλος – Ξάνθη: Έπιασαν τετράδα με τριάρα οι Ακρίτες!

Η Ξάνθη έκανε άλμα... Ευρώπης με την εκτός έδρας νίκη (1-3) κόντρα στον Βόλο στο Πανθεσσαλικό στη 18η αγωνιστική της Superleague και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος.

Σπουδαία νίκη πήρε η Ξάνθη στο Πανθεσσαλικό Στάδιο όπου επιβλήθηκε του Βόλου με 1-3 για την 18η αγωνιστική της Superleague. Οι φιλοξενούμενοι πρoηγήθηκαν στο 41′ με φοβερό γκολ του Βαξεβανίδη, ενώ ο Αμπάντ στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου απέκρουσε το πέναλτι του Μουνίθ, που υποδείχθηκε με τη χρήση VAR.

O Γέντριτσεκ ισοφάρισε σε 1-1 για τους γηπεδούχους με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου αλά η αποβολή του Οικονόμου στο 67′, με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Κάστρο, άλλαξε τις ισορροπίες στο ματς. Η Ξάνθη το εκμεταλλεύθηκε το πλεονέκτημά της στο έπακρο και πήρε ξανά προβάδισμα στο 74′ με τον Εντουάρντο, ενώ στο 79′ ο Λισγάρας με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-3. Με αυτή τη νίκη οι Ακρίτες ανέβηκαν στην 4η θέση της βαθμολογίας με 26 βαθμούς, ενώ ο Βόλος έμεινε στην 11η με 21.