"Σπάσιμο" στην ΑΕΚ ο Αρης και πρόκριση στους "4"! Γκρεμίστηκε... η μπασκέτα

Δημοσιεύτηκε: Τετάρτη, 07 Οκτωβρίου 2015 23:21 "Σπάσιμο" στην ΑΕΚ ο Αρης και πρόκριση στους "4"! Γκρεμίστηκε... η μπασκέτα

Ο ασύλληπτος Τζαμέλ Χάγκινς τα... 'σπασε στο «Nick Galis Hall»! Στον... απίθανο από πολλές απόψεις προημιτελικό Κυπέλλου ανάμεσα στον Αρη και την ΑΕΚ -που είχε διακοπή περίπου μιας ώρας, καθώς ο Αμερικανός έσπασε την μπασκέτα σε κάρφωμα- νικητές στέφθηκαν οι Θεσσαλονικείς με 64-61 και πήραν την πρόκριση για τους “4” της διοργάνωσης.

Ο Χάγκινς δεν ήταν πρωταγωνιστής στο ματς, μόνο επειδή έσπασε την μπασκέτα στις αρχές του τρίτου δεκάλεπτου... Μετά τη διακοπή του αγώνα ο Αμερικανός ήταν ακόμη καλύτερος απ' ότι στο πρώτο ημίχρονο και τελικά ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 μπλοκ...

“Ωραίο ήταν... Δεν μου έχει ξανασυμβεί!”, σχολίασε μετά τον αγώνα και την πρόκριση της ομάδας του ο Χάγκινς ερωτηθείς για τη... ζημιά του.

Αρχικά, φάνηκε ότι η διακοπή ευνόησε την ΑΕΚ, η οποία ήταν μπροστά στο σκορ με 57-58 λίγο πριν από τη λήξη... Ο έως τότε άφαντος ΜακΝιλ μείωσε με ένα όμορφο καλάθι και έπειτα ο Χάγκινς έκανε τάπα στον Καλαμπόκη, πέτυχε καλάθι και έκανε το 61-58 30'' πριν από το τέλος. Τότε, ουσιαστικά τελείωσε το ματς (64-61).

Δεκάλεπτα: 18-21, 36-36, 51-47, 64-61.

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 6, Τσούπκοβιτς 2, Γουάιτ 4, Γουότερς 10, Ζάρας 5, Χάγκινς 17 (10 ριμπ.), Κοέν 3, Μούρτος 2, Σίμτσακ 6, ΜακΝιλ 9.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ανοσίκε 5, Παπαντωνίου 7, Χέρστον 10, Μιλόσεβιτς 11, Σκραμπ 3, Μαυροκεφαλίδης 13, Σαρικόπουλος, Καλαμπόκης 8, Γουόρεν 4.