Φινάλε στο Europa League με ισοπαλία για τον Αστέρα

Δημοσιεύτηκε: Πέμπτη, 11 Δεκεμβρίου 2014 22:03 Φινάλε στο Europa League με ισοπαλία για τον Αστέρα

Τέσσερις μήνες και 25 μέρες μετά το πρώτο του ευρωπαϊκό παιχνίδι στη φετινή σεζόν, ο Αστέρας Τρίπολης ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο Europa League, φεύγοντας από το Βελιγράδι με την ισοπαλία (0-0)

Η αναμέτρηση είχε εξ αρχής πολύ καλό ρυθμό, με τον Αστέρα να χάνει πολύ καλή ευκαιρία πριν τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού με τον Μπακασέτα και την Παρτιζάν να έχει την κατοχή της μπάλας και να χάνει απανωτές ευκαιρίες με τον Νίνκοβιτς (2', 8').

Από το 15λεπτο και μετά, οι Αρκάδες κατάφεραν να... βγάλουν τους αντίπαλους τους από τα καρέ του Θεοδωρόπουλου, αλλά δεν μπόρεσαν να μειώσουν και την πίεση που δέχθηκαν. Το γκολ του Σκούλετιτς στο 29' ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ, ενώ ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Γιαννώτα ανάγκασε τον Λούκατς να διώξει με υπερένταση. Στα τελευταία λεπτά οι Σέρβοι ανέβασαν στροφές, αλλά η ελληνική ομάδα αμύνθηκε σωστά

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με μια μεγάλη ευκαιρία, με το πλασέ του Νίνκοβιτς να σταματά στο αριστερό δοκάρι του Θεοδωρόπουλου. Ο Αστέρας κλείστηκε στην περιοχή του, με τους γηπεδούχους να πιέζουν για το γκολ, αλλά παρά τις προσπάθειες τους, οι Αρκάδες κατάφεραν να φύγουν από το Βελιγράδι με την ισοπαλία, χάνοντας σημαντική ευκαιρία να... κλέψουν τη νίκη στις καθυστερήσεις με τον Μάσα