Ούτε τώρα ο Παναθηναϊκός! “Χ”αλάρωσε και το... πλήρωσε

Δημοσιεύτηκε: Πέμπτη, 11 Δεκεμβρίου 2014 22:07 Ούτε τώρα ο Παναθηναϊκός! “Χ”αλάρωσε και το... πλήρωσε

Χωρίς νίκη ολοκλήρωσε την εφετινή ευρωπαϊκή του πορεία στο Europa League ο Παναθηναϊκός. Στο φινάλε του 5ου ομίλου της διοργάνωσης (6η αγωνιστική) οι «πράσινοι» αναδείχθηκαν ισόπαλοι, 1-1, με την Εστορίλ στο «Απόστολος Νικολαΐδης», δεχόμενοι την ισοφάριση λίγο πριν τη λήξη του αγώνα

Ο Γιάννης Αναστασίου έκανε πολλές αλλαγές στην 11άδα των “πρασίνων”, ξεκινώντας με εννέα Έλληνες παίκτες τον αγώνα. Ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε με... ζήλο στον αγωνιστικό χώρο, έκανε λάθη στην μεσαία γραμμή, με την Εστορίλ να πατά καλύτερα, παρά την έντονη βροχόπτωση. Το “τριφύλλι” συνέχισε να παρουσιάζει κακή εικόνα (δεν υπήρχε κίνηση από τους παίκτες), αφού ήταν ελάχιστες οι φορές που έπαιξε με τη μία την μπάλα.

Οι φίλοι των “πρασίνων” που βρέθηκαν στο γήπεδο προσπάθησαν να βοηθήσουν στο να ανεβάσει στροφές το “τριφύλλι”, που όμως έχασε στο 28' τον κινητικό Μπούρμπο, με πρόβλημα τραυματισμού. Η εικόνα του ματς άλλαξε από το 30' και μετά, με τους Πορτογάλους να έχουν την καλύτερη τους ευκαιρία στο 36', με τον Στιλ να αποκρούει το σουτ του Αρτούρ και τους γηπεδούχους να... ξυπνάνε και να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες με τους Καρέλη (38'), Κουτρουμπή (39') και Δώνη (43'). Η καλύτερη στιγμή των "πρασίνων" ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με τον Καρέλη να σημαδεύει το δεξί δοκάρι του Βάγκνερ.

Η βροχή σταμάτησε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει δυνατά και να ανοίγει το σκορ στο 55' με τον Καρέλη. Οι “πράσινοι” ήταν εμφανώς βελτιωμένοι, με τον Καρέλη να έχει νέα μεγάλη ευκαιρία, με το δοκάρι στο 59'. Πάντως, η νίκη του Παναθηναϊκού οφείλεται και στον Στιλ, που στο 76' έκανε τεράστια απόκρουση, στο κοντινό σουτ του Σεμπά