ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Παναθηναϊκός: Αλλαγμένοι ναι, νικητές όχι

Δημοσιεύτηκε: Σάββατο, 22 Οκτωβρίου 2016 09:49 ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Παναθηναϊκός: Αλλαγμένοι ναι, νικητές όχι

Ο Παναθηναϊκός ήταν βελτιωμένος στη Μόσχα, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να νικήσει. Η ΤΣΣΚΑ τον νίκησε 81-77.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης έκανε το «δύο στα δύο» στη φετινή Euroleague και υποχρέωσε τους «πράσινους» στην πρώτη τους φετινή ευρωπαϊκή ήττα, στη 2η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Ο Παναθηναϊκός με εξαίρεση το πρώτο κακό δεκάλεπτο, άρχισε σταδιακά να ανεβάζει στροφές και από την αρχή του δεύτερου ημιρόνου και έπειτα κοίταξε αγριεμένος στα μάτια την πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Ο Ντιμίτρις Νίκολς (20π.) και ο Κέι Σι Ρίβερς με 16 πόντους ήταν τρομεροί, ενώ ο Νικ Καλάθης ήταν απολαυστικός σε εκτέλεση (10), δημιουργία (8ασ.) και ριμπάουντ (9). Από την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη «έλαμψαν» οι Νάντο ντε Κολό και Αντρέι Βοροντσέβιτς, οι οποίοι σημείωσαν από 20 πόντους.

Ο Νίκολς ήταν εκπληκτικός από τα 6.75 απέναντι στην πρώην ομάδα του και με τη βοήθειά του οι «πράσινοι» μείωσαν σε 22-19 στο 10΄.

Στη δεύτερη περίοδο η άμυνα του Παναθηναϊκού περιόρισε τους Ντε Κολό και Τεόντοσιτς, που είχαν συγκομιδή μόλις 3 πόντους. Το αντιαθλητικό φάουλ του Φελντέιν βοήθησε την ΤΣΣΚΑ να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +5 (35-30).

Στην τρίτη περίοδο Καλάθης και Γκιστ δούλεψαν καλά και οι «πράσινοι» πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 38-41 (23΄) και ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο στο +1 (57-58).

Στην τελευταία περίοδο η ΤΣΣΚΑ βελτίωσε την αμυντική λειτουργία της, ο Ντε Κολό έδωσε την ώθηση στην επίθεση και οι Ρώσοι... προσπέρασαν και πάλι με 69-68 σο 37΄, ενώ ο Παναθηναϊκός έχανε τον σκόρερ του, Νίκολς, με πέντε φάουλ.

Ο Ντε Κολό και ο Τεόντοσιτς πήραν πάνω τους την ομάδα τους και το +6 (74-68) περίπου 1,5 λεπτό πριν από τη λήξη ήταν γεγονός. Οι «πράσινοι» ήταν άστοχοι και δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν ακόμη μία ανατροπή. Εχασαν με 81-77.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 35-30, 57-58, 81-77

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Δημήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό 20 (3), Τεόντοσιτς 6, Όγκουστιν 8, Φριντζόν 8 (1), Τζάκσον 9 (1), Αντόνοφ, Βοροντσέβιτς 20 (5), Χίγκινς 4, Χριάπα, Κουρμπάνοφ, Χάινς 6.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Βόβορας): Σίνγκλετον 8, Νίκολς 20 (3), Ρίβερς 16 (3), Μποχωρίδης 2, Φώτσης, Παππάς 4, Φελντέιν 3 (1), Γκιστ 8, Μπουρούσης 6, Καλάθης 10 (2).