Αρειανάρα στον τελικό! Στο τέλος... τσάκισε την ΑΕΚ

Δημοσιεύτηκε: Σάββατο, 14 Ιανουαρίου 2017 20:34 Αρειανάρα στον τελικό! Στο τέλος... τσάκισε την ΑΕΚ

Ο Αρης... επιστρέφει στον τελικό του Κυπέλλου έπειτα 3 χρόνια. Επικράτησε της ΑΕΚ στον ημιτελικό με 77-76, στο «Αλεξάνδρειο».

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη επικράτησαν με το λέι απ του Κάμινγκς στα 2΄΄ πριν από τη λήξη στον πρώτο χρονικά ημιτελικό του θεσμού.

Στον τελικό, ο Άρης θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός, οι οποίοι θα λύσουν τις διαφορές τους την Δευτέρα (16/1) στο ΣΕΦ. Ο τελικός του Κυπέλλου Ελλάδας μπάσκετ των ανδρών έχει προγραμματιστεί για τις 19 Φεβρουαρίου.

Η Ένωση απώλεσε μεγάλη ευκαιρία να επιστρέψει σε τελικό Κυπέλλου για πρώτη φορά από το 2001, όταν είχε κατακτήσει και το τρόπαιο απέναντι στον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Στα δύο πρώτα δεκάλεπτα ο Άρης έκανε πάρτι... τριπόντων έχοντας 8/11, ενώ είχε και 2/7 βολές. Στο ίδιο διάστημα η ΑΕΚ είχε 6/15 τρίποντα και μάζεψε 13 επιθετικά ριμπάουντ.

Το παιχνίδι στο 3' διακόπηκε για λίγα λεπτά, αφού υπήρξε βλάβη στον ένα ηλεκτρονικό πίνακα κι ενώ εκείνη την στιγμή το σκορ ήταν 9-4.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Αρης είχε καλύτερες επιλογές, μεγαλύτερη ευστοχία και σωστά οργανωμένη άμυνα, κατάφερε μάλιστα στο διάστημα αυτό να πάρει ένα σαφές προβάδισμα με 26-17.

Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ ανασύνταξε τις δυνάμεις της, έκανε προσεκτικές επιλογές, έπαιξε καλή άμυνα και σταδιακά άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά με συνέπεια στο τέλος του ημιχρόνου να περιοριστεί η διαφορά στο καλάθι (46-44).

Μετά την ισοφάριση του Σάκοτα (46-46) στο 21', η ΑΕΚ βρέθηκε και μπροστά στο σκορ στο 24' με καλάθι του Ελονού (50-51). Ως το 26' η ΑΕΚ είχε δείξει σημεία ανωτερότητας, με πρωταγωνιστές τους Ντίξον και ΜακΓκραθ. Ο Αρης βρήκε σημάδια ανάκαμψης και το σκορ του 3ου δεκαλέπτου έκλεισε στο 61-61.

Η ΑΕΚ, που δούλευε για τον Ντίξον, πήρε προβάδισμα με 72-74, 1.34' πριν την λήξη. Ο Κάμινγκς έδωσε προβάδισμα στον Αρη με ένα πανέμορφο τρίποντο, 75-74, 29 δεύτερα πριν λήξει η αναμέτρηση. Ο Ούκιτς εκανε το 75-76, αλλά δίποντο του Γουϊλ Κάμινγκς ήταν το καλάθι της νίκης με 77-76.
Τα δεκάλεπτα: 26-17, 46-44, 61-61, 77-76.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 6(2), Τσαϊρέλης 3(1), Τζένκινς 12(4), Κάμινγκς 20(1/3β., 5/12διπ., 3/6τρ.), Ζάρας 3(1), Μούρτος, Σίμτσακ 4, Μπάκνερ 11, Γιάνκοβιτς 9(1), Καββαδάς 5, Ντραγκίσεβιτς 4.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 10(1), ΜακΓκράθ 11(2), Ελονού 7, Σάκοτα 6, Βασιλειάδης 8(2), Μιλόσεβιτς, Ντίξον 23(2/2β., 3/6διπ., 5/6τρ.), Λαρεντζάκης 2, Μαυροειδής 7, Ουίλιαμς 2.