ΠΑΟΚ - Άρης 75-84: "Τρίποντη" εκτέλεση και πρόκριση στα ημιτελικά

Δημοσιεύτηκε: Τετάρτη, 03 Μαΐου 2017 22:10 ΠΑΟΚ - Άρης 75-84: "Τρίποντη" εκτέλεση και πρόκριση στα ημιτελικά
Ο Άρης είχε 11/24 τρίποντα, νίκησε στην Πυλαία τον ΠΑΟΚ με 75-84 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του πρωταθλήματος όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό

Ο Άρης προκρίθηκε στα ημιτελικά της Basket League (θα παίξει με τον Ολυμπιακό) αφού νίκησε εκτός έδρας τον ΠΑΟΚ με 75-84 και έκανε το 2-0 στη σειρά. Οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν 11 εύστοχα τρίποντα, ενώ διατήρησαν την ψυχραιμία τους στην αντεπίθεση των γηπεδούχων και δεν τους επέτρεψαν την ανατροπή.

Ο Άρης ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστές τους Ντραγκίσεβιτς, Γιάνκοβιτς και Ζάρα βρέθηκε να προηγείται με 4-15 (5'). Ο ΠΑΟΚ δεν πανικοβλήθηκε, άπλωσε την άμυνά του σε όλο το γήπεδο και με τους Σόμπεϊ και Κλάντον κατάφερε να μειώσει. Με την είσοδο του Τσόχλα μάλιστα έφτασε τη διαφορά στον πόντο (34-35), όμως ο Τάντια Νταγκίσεβιτς είχε πάθει «Στεφ Κάρι». Ο φόργουορντ του Άρη ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 20 πόντους (4/5τρ.) και με συνολικά 7/13 σουτ πίσω από τα 6,75 οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 12 πόντων.

Οι παίκτες του Άρη συνέχισαν να βρίσκουν στόχο πίσω από τη γραμμή των τριών πόντων και η διαφορά ανέβηκε στους 14 πόντους (45-59, 24'). Ο ΠΑΟΚ έγινε πιο επιθετικός στην άμυνά του (οι διαιτητές σε αρκετές φάσεις έκαναν τα στραβά μάτια), ανάγκασε τους φιλοξενούμενους σε λάθη και με πρωταγωνιστή τον Αντώνη Κόνιαρη μείωσε σε 54-59 (26').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Άρης ανέβασε το επίπεδο της άμυνας του, οι γηπεδούχοι είχαν πολλές βιαστικές και ατομικές επιλογές με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να φτάσουν τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (68-79). Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη δεν αντιμετώπισαν δυσκολία στο να διατηρήσουν την υπέρ τους διαφορά κι έφτασαν άνετα στη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Άρης είχε 11/24 τρίποντα ενώ ο ΠΑΟΚ 4/27! Οι γηπεδούχοι επίσης στο τελευταίο δεκάλεπτο πήραν πολλές ατομικές ενέργειες στην επίθεση.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τάντια Ντραγκίσεβιτς σε 26:52 είχε 21 πόντους (20 στο ημίχρονο) με 4/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 1/2 βολές.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο ΜακΦάντεν είχε 7 πόντους με 2/6 δίποντα και 0/6 τρίποντα. Τα 'σπασε...

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 67-74 ο Βλάντο Γιάνκοβιτς ευστόχησε σε τρίποντο τελειώνοντας ουσιαστικά τις ελπίδες του ΠΑΟΚ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Ουίλ Κάμινγκς είχε 18 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ κομβική ήταν και η παρουσία των Ζάρα (10π.) και Γιάνκοβιτς (11π.).

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ το 14% στα σουτ πίσω από τα 6.75. Ο Άρης τα 16 λάθη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης με εντυπωσιακό κάρφωμα υπό την πίεση του Βασίλη Σίμτσακ έκανε το 52-59 και χάρισε τη θεαματικότερη φάση του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 40-52, 59-63, 75-84

ΑΡΗΣ – ΠΑΟΚ 2-0

Άρης -ΠΑΟΚ 69-65
ΠΑΟΚ – Άρης 75-84