Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: "Ερυθρόλευκο" πρώτο βήμα! Το πάλεψαν οι "πράσινοι"

Δημοσιεύτηκε: Δευτέρα, 29 Μαΐου 2017 00:13 Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: "Ερυθρόλευκο" πρώτο βήμα! Το πάλεψαν οι "πράσινοι"
Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τρίτου σερί πρωταθλήματος έκανε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου υπερασπίστηκε την έδρα της, επικρατώντας με 63-58 του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ, στο πρώτο μεταξύ τους τελικό για τη Stoiximan.gr Basket League. Οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν το 1-0 στη σειρά, η οποία μεταφέρεται στο ΟΑΚΑ (1/6, 21:00), εκεί όπου οι "πράσινοι" θα προσπαθήσουν να ισοφαρίσουν σε 1-1.

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε μέχρι τέλους το παιχνίδι, βρέθηκε πολύ κοντά στο να "σπάσει" την έδρα του Ολυμπιακού, ωστόσο "κόλλησε" στην επίθεση στα τελευταία λεπτά, χάνοντας μία μεγάλη ευκαιρία να φύγει με το διπλό από το ΣΕΦ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος πέτυχε τέσσερις καθοριστικούς πόντους στα τελευταία δευτερόλεπτα, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης πραγματοποίησε πληρωρική εμφάνιση, μετρώντας 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Ρίβερς και Μπουρούσης ξεχώρισαν από τους ηττημένους.

Ο αγώνας:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά μουδιασμένα. Οι “ερυθρόλευκοι” και οι “πράσινοι” ήταν πολύ άστοχοι, ακόμα κι από τη γραμμή των βολών, με τα προβλήματα για τον Παναθηναϊκό να ξεκινούν από νωρίς, μιας και ο Κρις Σίνγκλετον χρεώθηκε γρήγορα με δύο φάουλ και τέθηκε εκτός αγώνα μέχρι το ημίχρονο. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ σημάδευε συνεχώς τον Γιάννη Μπουρούση, ο οποίος έκανε μεγάλη ζημιά στους ψηλούς του Ολυμπιακού, φορτώνοντας τους με φάουλ.

Με δύο σερί τρίποντα από τον Παπαπέτρου και τον Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10-4 στο 4', ενώ με 5 σερί πόντους από τον υπαρχηγό των Πειραιωτών, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 15-6 στο 8'. Οι “πράσινοι”, με σερί 4-0, μείωσαν σε 15-10, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” απάντησαν με τον ίδιο τρόπο, για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 19-10.

Η διαφορά έφτασε και διψήφια επίπεδα (24-13 στο 12'), με τον Παναθηναϊκό να αντιδρά στη συνέχεια και με σερί 10-0 να μειώνει στον πόντο (24-23 στο 15'), έχοντας ως κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Ρίβερς. Ο Φώτσης έδωσε πολύτιμες βοήθειες στους “πράσινους” από τον πάγκο, με τον Ολυμπιακό, πάντως, να καταφέρνει να πάει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, όντας μπροστά στο σκορ με 35-33.

Οι δύο ομάδες βρισκόντουσαν κοντά στο σκορ μέχρι και το 23', με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 41-38. Με δύο καλάθια από Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ, οι “ερυθρόλευκοι” ξέφυγαν με 7 πόντους (45-38 στο 25'), ωστόσο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να αντιδράσει και πάλι. Ο Ρίβερς πήρε και πάλι “φωτιά”, με τους “πράσινους” να τρέχουν σερί 8-0 και να προηγούνται με 45-46 στο 28'. Με τρεις σερί πόντους του Σπανούλη, ο Ολυμπιακός πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ (48-46), με τον Παναθηναϊκό να απαντάει με σερί 4-0 και να ολοκληρώνει το τρίτο δεκάλεπτο, προηγούμενος με 48-50!

Οι δύο ομάδες ήταν τρομερά νευρικές στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τα καλάθια να μπαίνουν με το σταγονόμετρο! Ο Ολυμπιακός, με σερί 5-0, προηγήθηκε με 53-50, αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε με δικό του 4-0 (53-54 στο 35'). Ο Τζέιμς έκανε το 53-56 και ο Σφαιρόπουλος κάλεσε timeout για να ξυπνήσει τους παίκτες του. Οι φωνές του Έλληνα τεχνικού έκαναν... δουλειά, με τους "ερυθρόλευκους" να μπαίνουν δυνατά στο παρκέ για τα τελευταία λεπτά. Ο Μιλουτίνοφ, με τέσσερις σερί καθοριστικούς πόντους, έγραψε το 61-58, ένα λεπτό πριν το φινάλε.

Ο Παναθηναϊκός έκανε ανορθόδοξες επιθέσεις στα τελευταία δευτερόλεπτα, σούταρε πολύ δύσκολα τρίποντα στα οποία κι αστόχησε, με τον Ολυμπιακό να παίρνει στις λεπτομέρειες τη νίκη και να κάνει το 1-0 στη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 35-33, 48-50, 63-58
Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 5, Μιλουτίνοβ 12, Πρίντεζης 12, Μάντζαρης 2, Σπανούλης 11 (10ασ), Γκριν 3, Μπιρτς 5, Γιανγκ 4, Ουότερς 2, Αγραβάνης, Παπανικολάου 7.
Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλος, Μπουρούσης 13 (11ρ), Σίνγκλετον 9, Καλάθης 5, Ρίβερς 16, Τζέιμς 6, Φώτσης 5, Παππάς, Γκιστ 2, Γκάμπριελ 2.

Ολυμπιακός: 63 πόντοι, 18/39 δίποντα (46%), 5/25 τρίποντα (20%), 12/19 βολές (63%), 43 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 7 λάθη.

Παναθηναϊκός: 58 πόντοι, 18/47 δίποντα (38%), 5/18 τρίποντα (27%), 7/14 βολές (50%), 44 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη.