Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: "Πράσινη" μαγκιά! Άλωσε με ανατροπή το ΣΕΦ

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή, 08 Οκτωβρίου 2017 22:30 Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: "Πράσινη" μαγκιά! Άλωσε με ανατροπή το ΣΕΦ

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο τέταρτο δεκάλεπτο, μιας κι ο Ολυμπιακός είχε καταφέρει να ξεφύγει με 9 πόντους (65-56) πέντε λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. Ωστόσο, οι «πράσινοι» δεν έχασαν τη ψυχραιμία τους. Έπαιξαν τρομερή άμυνα με μπροστάρη τον Καλάθη, υποχρέωσαν τον Ολυμπιακό να σκοράρει μόλις τρεις πόντους μέχρι το τέλος κι έκαναν την ολική ανατροπή, χάρη σε δύο τρίποντες «βόμβες» του Κέι Σι Ρίβερς και μία από τον Σίνγκλετον.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν των «ερυθρολεύκων» με 71-68, με τον Γκιστ να πετυχαίνει τους τέσσερις τελευταίους παίκτες του Παναθηναϊκού και τον Μάντζαρη να αστοχεί στο τελευταίο τρίποντο πίσω από το κέντρο.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα κι έκανε με το «καλημέρα» αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο που χαρίζει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Νικ Καλάθης. Ο διεθνής Έλληνας γκαρντ έκανε τα πάντα στο παρκέ σε άμυνα κι επίθεση, μετρώντας 14 πόντους, 8 ριμπαόυντ, 7 ασίστ και τρία κλεψίματα. Τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Γκιστ (13π.) και Ρίβερς (13π.). Από πλευράς ηττημένων, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τους Σπανούλη και Ρόμπερτς, ξεχώρισε ο ΜακΛιν (18π.) και Τόμπσον (13π.).

Να σημειωθεί ότι ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έστειλε στα αποδυτήρια τον Κώστα Παπανικολάου κατά τη διάρκεια του αγώνα, μιας κι ο Έλληνας φόργουορντ δεν σταμάτησε να διαμαρτύρεται για μία φάση.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι εξαρχής, με τις δύο ομάδες να αδυνατούν να ξεφύγουν στο σκορ. Ο Ολυμπιακός κι ο Παναθηναϊκός πηγαίναν χεράκι-χεράκι, με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους Πειραιώτες μπροστά στο σκορ με 16-15 και το ημίχρονο μπροστά με τέσσερις πόντους (40-36).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός πήρε το μομέντουμ του αγώνα. «Μπλόκαρε» την επίθεση του Ολυμπιακού και με επιμέρους σκορ 11-5, προηγήθηκε με 47-45 στο 26′. Ωστόσο, ο τρομερός ΜακΛιν έβγαλε στα καλάθια τους «πράσινους» ψηλούς και με 7 σερί προσωπικούς πόντους, χάρισε εκ νέου το προβάδισμα (54-52) στον Ολυμπιακό, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Σστα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 9 πόντους (61-52 στο 32′, 65-56 στο 35′).Ο Παναθηναϊκός δεν είχε πει, όμως, την τελευταία του λέξη. Έπαιξε σκυλίσια άμυνα με μπροστάρη τον Καλάθη, εξαφάνισε τον Ολυμπιακό από το παρκέ και με τα τρίποντα των Σίνγκλετον (1), Ρίβερς (2) έκανε την ολική ανατροπή (67-66 στο 38′). Καλάθης και Γκιστ «σφράγισαν» το διπλό του Παναθηναϊκού, με τον Ολυμπιακό να είναι αναποτελεσματικός και στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Οι πόντοι των ομάδων

Διαιτητές: Πηλοΐδης – Αναστόπουλος – Τζαφλέρης.
Τα δεκάλεπτα: 16-15, 40-36, 54-52, 68-71.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 8 (7 ριμπ.), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης 8 (2/7 τρίπ.), Τόμπσον 13 (1/5 τρίπ.), Πρίντεζης 8 (1/7 σουτ, 6 ριμπ.), ΜακΛιν 18 (7/9 δίπ.), Τολιόπουλος 1, Παπαπέτρου 5 (1), Στρέλνιεκς 2, Τιλί.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Γκιστ 13, Λοτζέσκι 7 (1), Καλάθης 14 (6/10 δίπ., 0/4 τρίπ., 2/2 βολ., 8 ριμπ., 7 ασ., 3 κλεψ.), Αντετοκούνμπο 5 (1), Σίνγκλετον 9 (2/10 σουτ, 5 ριμπ.), Ρίβερς 13 (3), Παππάς 7 (1), Ντένμον, Γκάμπριελ 2, Όγκαστ, Βουγιούκας 1.