Μακάμπι – Ολυμπιακός: Aνίκητος Θρύλος!

Δημοσιεύτηκε: Τρίτη, 24 Οκτωβρίου 2017 23:43 Μακάμπι – Ολυμπιακός: Aνίκητος Θρύλος!

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από το Ισραήλ -με κορυφαίους τους Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ- και τα κατάφερε κόντρα στη Μακάμπι που του έβαλε πολλά εμπόδια από το πρώτο δεκάλεπτο. Ωστόσο, ήταν ξεκάθαρο -ακόμα και τις φορές που η αντίπαλός τους περνούσε μπροστά στο σκορ- ότι οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, καθώς το βασικό τους «όπλο» ήταν η άμυνά τους και κράτησαν τη γηπεδούχο στους 68 πόντους.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς (4-12), αλλά η Μακάμπι απάντησε με ένα σερί 9-0 και το δεκάλεπτο έληξε ως… ντέρμπι (18-18).

Η Μακάμπι είχε κενά στην άμυνα, ο Ολυμπιακός τα ανακάλυψε και άρχισε να τη σφυροκοπά στα σημεία που πονούσε. Βοήθησε ο Παπαπέτρου επιθετικά, ενώ αμυντικά οι Πειραιώτες δούλευαν σωστά.

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου δεν έδωσε πολλά δικαιώματα στη Μακάμπι και πήγε στα αποδυτήρια με το 33-35.