Επετειακό… πάρτι του Ολυμπιακού με Μάλαγα στο ΣΕΦ!

Δημοσιεύτηκε: Σάββατο, 28 Φεβρουαρίου 2015 00:41 Επετειακό… πάρτι του Ολυμπιακού με Μάλαγα στο ΣΕΦ!

Η Μάλαγα δυσκόλεψε για ένα ημίχρονο τον Ολυμπιακό, αλλά ο Βασίλης Σπανούλης «καθάρισε» στη συνέχεια τους Ισπανούς (77-72) και έδωσε στους "ερυθρόλευκους" τη νίκη στο 500ο ευρωπαϊκό τους παιχνίδι - Τρίτος πλέον στις ασίστ στην Euroleague ο αρχηγός των Πειραιωτών - Με εξάρθρωση στον αριστερό του ώμο αποχώρησε ο Πέτγουεϊ.

Με δύσκολη νίκη απέναντι στη Μάλαγα, που όμως τον έφερε μόνο στην κορυφή του 6ου ομίλου, συνδύασε το 500ό του παιχνίδι στην Euroleague ο Ολυμπιακός. Οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν των Ισπανών με 77-72 στο ΣΕΦ και σε συνδυασμό με την ήττα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας από την Φενερμπαχτσέ απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής του γκρουπ του Top 16.

Ο Ολυμπιακός του πρώτου ημιχρόνου ήταν κακός, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στη Μάλαγα να πάρει προβάδισμα από το ξεκίνημα του ματς και να το διατηρήσει έως τη λήξη του 20λεπτου. Το δεύτερο μέρος όμως ήταν διαφορετικό, με τους "ερυθρόλευκους" να παίζουν άμυνα και με τον Σπανούλη  να έχει τρελά κέφια (έκανε νταμπλ-νταμπλ με 18 πόντους και 10 ασίστ) να παίρνουν τη νίκη.

Πολύ καλοί και οι Πρίντεζης και Λοτζέσκι με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. "Μελανό" σημείο της αναμέτρησης ήταν ο τραυματισμός του Μπρεντ Πέτγουεϊ στον ώμο, περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη.

Άξιο αναφοράς πως ο Βασίλης Σπανούλης είναι πλέον ο τρίτος στις ασίστ στην ιστορία της Euroleague.Ο αρχηγός του Ολυμπιακού ξεπέρασε τον Πάμπλο Πριτζιόνι, οποίος είχε 798. Ο Σπανούλης έχει μπροστά του πια τον Θοδωρή Παπαλουκά ο οποίος έχει 977 ασίστ, ενώ ο Δημήτρης Διαμαντίδης βρίσκεται στην κορυφή με 1090.

Πέρα από τη συμπλήρωση 500 αγώνων στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση (υπήρξε και το ανάλογο λογότυπο στο παρκέ), η αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Ουνικάχα Μάλαγα ήταν ιστορικής σημασίας, αφού στο ημίχρονο τιμήθηκαν έξι θρύλοι της ομάδας, οι Αλέκος Σπανουδάκης, Θόδωρος Βαμβακούσης, Βασίλης Φασιλής, Γιάννης Μεϊμάρης, Μανώλης Καζανίδης και Θύμιος Φιλίππου.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 29-33, 55-52, 77-72

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ, Χάντερ 3, Ντάνστον 6, Σπανούλης 18 (10ασ.), Σλούκας 9 (2), Πρίντεζης 13, Μάντζαρης 6 (2), Λαφαγέτ 6 (1), Ντάρντεν 2, Λοτζέσκι 12 (2), Τσαϊρέλης 2.

Ουνικάχα Μάλαγα (Πλάθα): Γκαμπριέλ 7, Μάρκοβιτς 4, Βασιλειάδης 9 (3), Τούλσον 8, Τόμας 9, Γκρέιντζερ 13 (2), Βάσκεθ 6, Κουζμίνσκας 3 (1), Στέφανσον 3 (1), Γκριν 8, Γκολούμποβιτς 2.