Βαριά ήττα για τον Αστέρα στο Λονδίνο

Δημοσιεύτηκε: Παρασκευή, 24 Οκτωβρίου 2014 00:14 Βαριά ήττα για τον Αστέρα στο Λονδίνο

Πληρώνοντας τα λάθη της άμυνας και τις χαμένες ευκαιρίες ο Αστέρας Τρίπολης γνώρισε την συντριβή από την Τότεναμ στο “Γουάιτ Χαρτ Λέιν” με 5-1.

Ο Αστέρας προσπάθησε στο ξεκίνημα του αγώνα να πιέσει ψηλά, ώστε να κρατήσει μακριά από την περιοχή του την Τότεναμ. Μάλιστα απείλησε πρώτος με το σουτ Μάσα στο 6ο λεπτό. Ένα λεπτό αργότερα οι Λονδρέζοι απάντησαν με τον Κέιν και στο 13΄ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ χάρη σε ένα καταπληκτικό σουτ του ίδιου παίκτη.

Οι Αρκάδες προσπάθησαν να απαντήσουν και στο 25΄η κεφαλιά του Ζησόπουλου έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Λιορίς, ενώ στο 28΄ ο Παρά έχασε μοναδική ευκαιρία καθώς νικήθηκε σε διπλή προσπάθεια από τον Γάλλο γκολκίπερ.

Σα να μην έφτανε αυτό, ένα λεπτό αργότερα ο Αντεμπαγιόρ έκανε την σέντρα, η άμυνα δεν έδιωξε καλά και ο Λαμέλα με μία απίθανη ραμπόνα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι ο Αστέρας μπήκε καλύτερα προσπαθώντας να μειώσει, ωστόσο και πάλι η Τότεναμ ήταν αυτή που κατάφερε να σκοράρει, με τον Λαμέλα να κάνει το 3-0 μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια.

Στο 69΄ο Αστέρας έχασε ακόμα μία ευκαιρία με τον Λιορίς να διώχνει εντυπωσιακά μετά το γυριστό σουτ του Ουσέρο.

Παρά την προσπάθεια η ελληνική ομάδα δεν απέφυγε την βαριά ήττα, αφού ο Κέιν στο 75΄και στο 81΄ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0, πανηγυρίζοντας παράλληλα χατ τρικ.

Τουλάχιστον, οι Αρκάδες κατάφεραν να πετύχουν το γκολ της τιμής στο φινάλε. Αρχικά στο 87΄ο Λιορίς αποβλήθηκε για μαρκάρισμα στον Τοσκάκη, κάτω από τα δοκάρια έκατσε ο Κέιν ο οποίος δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαράλες στο 89΄ για το 5-1, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.