“Κηδεία” στο 94΄! Ο Μακρής “σκότωσε” τον Παναθηναϊκό

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή, 19 Οκτωβρίου 2014 18:29 “Κηδεία” στο 94΄! Ο Μακρής “σκότωσε” τον Παναθηναϊκό

Με ψυχωμένη εμφάνιση, προσήλωση στο αμυντικό πλάνο και φοβερό ποσοστό ευστοχίας ο ΟΦΗ επικράτησε με 2-1 του Παναθηναϊκού μέσα στη Λεωφόρο, χάρη στο γκολ του Μακρή στο 94΄.

Ο Παναθηναϊκός ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων από το πρώτο λεπτό, ωστόσο δεν μπορούσε να δημιουργήσει ρήγματα στην πολύ καλά οργανωμένη άμυνα του ΟΦΗ. Οι Κρητικοί ευτύχησαν να σκοράρουν στην πρώτη τους επίσκεψη στα καρέ του Στιλ, όταν μετά την σέντρα του Στάθη ο Μερεμπιασβίλι με τρομερό σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, στο 20ο λεπτό.

Πέντε λεπτά αργότερα ο ΟΦΗ έφτασε κοντά στο 0-2, αλλά ο Πετρόπουλος καθυστέρησε πάρα πολύ στο τετ α τετ και έδωσε την ευκαιρία στον Κουτρουμπή να τον σταματήσει.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο, με τους “πράσινους” να απειλούν με το σουτ του Νάνο στο 43΄, στην καλύτερη τους στιγμή στο πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει την πίεση του και να αγγίζει την ισοφάριση με τον Ατζαγκούν στο 50ο λεπτό. Ο ΟΦΗ αμύνθηκε μαζικά και άντεξε την πίεση μέχρι το 77ο λεπτό. Τότε ο Νάνο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κουτρουμπής πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε στον Τριποτσέρη και κατέληξε στα δίχτυα του Λορία.

Στα τελευταία λεπτά ο Παναθηναϊκός πάλεψε για το γκολ της νίκης, ωστόσο αυτοί που χαμογέλασαν ήταν οι Κρητικοί. Σε μία από τις ελάχιστες επισκέψεις τους στα αντίπαλα καρά ο Μιλιάζες εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μακρής ξέφυγε από τον Μπούρμπο στέλνοντας από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα στο 94΄ για να δώσει στην ΟΦΗ μία σπουδαία νίκη.

Παναθηναϊκός (Αναστασίου): Στιλ, Μπούρμπος, Κουτρουμπής, Σίλντενφελντ, Νάνο (80' Μπούι), Ζέκα, Λαγός (65' Ντίνας), Πράνιτς, Ατζαγκούν, Καρέλης, Κλωναρίδης (56' Πέτριτς).

ΟΦΗ (Γκατούζο): Λόρια, Στάθης, Αντελέγε, Τριποτσέρης, Μιλιάζες. Ραζάκ, Αρτόλα (86' Σίσιτς), Μερεμπιασβίλι, Μακρής, Περογαμβράκης (58' Τζορτζ), Πετρόπουλος (64' Λαμπρόπουλος).