Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού μέσα στη Βαλένθια με 71-68!

Δημοσιεύτηκε: Παρασκευή, 17 Οκτωβρίου 2014 00:09 Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού μέσα στη Βαλένθια με 71-68!

Ψυχωμένος ο Ολυμπιακός, με άμυνα από «ατσάλι» - Κορυφαίος με ρεκόρ ο Σπανούλης, κρίσιμοι οι Σλούκας και Λοτζέσκι

Οι κακές επιλογές στην επίθεση και οι αργές περιστροφές στην άμυνα, έδωσαν την ευκαιρία στη Βαλένθια να ξεκινήσει με ένα 6-1 την αναμέτρηση. Όμως, στη συνέχεια οι Σπανούλης και Χάντερ «ξεμπλόκαραν» τον Ολυμπιακό και κατάφεραν να ισορροπήσουν την κατάσταση (12-12). Ο Σάτο είχε δημιουργήσει αρκετούς «πονοκεφάλους» στην άμυνα των Πειραιωτών, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Παρ’ όλα αυτά, ο έλεγχος των ριμπάουντ και ο Ματ Λοτζέσκι - στα τελευταία λεπτά-έδωσαν στους «ερυθρόλευκους» το προβάδισμα στο τέλος (18-20).

Χωρίς συγκέντρωση μπήκε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα η Βαλένθια όχι μόνο να πάρει το προβάδισμα, αλλά να φτάσει και στο +4 (26-22). Όμως, αφού ο Σπανούλης πήρε τις κατάλληλες… ανάσες, ήρθε «ζεστός» από τον πάγκο, ξεκινώντας την αντεπίθεση των «ερυθρολεύκων». Ο «V-Span», σε συνδυασμό με την πολύ καλή άμυνα του Πέτγουεϊ που έκλεψε αρκετές μπάλες, έφερε ξανά την ομάδα του Πειραιά μπροστά (28-29), ενώ το τρίποντο του Μάντζαρη, περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, την πήγε στο +5 (30-35). Οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς διατηρούσαν αυτή τη διαφορά (33-38), έως ότου ο Σάτο ευστοχήσει έξω από τα 6,75μ. σχεδόν με την εκπνοή και διαμορφώσει το 36-38.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Βαλένθια έφερε το ματς στα ίσα (38-38), αλλά οι Σπανούλης και Μάντζαρης με διαδοχικά τρίποντα έφεραν τον Ολυμπιακό ξανά στο +5 (40-45), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Οι καλές προσωπικές άμυνες του Πέτγουεϊ, αλλά και ο «καυτός» Λοτζέσκι έφτασαν τους Πειραιώτες ακόμα και στο +6 (43-49). Οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούνταν μπροστά, αλλά τα πολλά –αχρείαστα- φάουλ έστελναν τους Ισπανούς στις βολές, με αποτέλεσμα να μην ανοίγει η διαφορά, ενώ το τρίποντο του Μπάικς στο τέλος να κάνει το 54-56.

Για άλλη μία φορά, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά σε περίοδο. Αυτή τη φορά, οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν χωρίς καλάθι για τρία λεπτά, με τη Βαλένθια να το εκμεταλλεύεται αυτό και με ένα σερί 4-0 να περνά ξανά μπροστά (58-56). Οι Πειραιώτες είχαν μεγάλο επιθετικό πρόβλημα, με τους Ισπανούς από την άλλη να φτάνουν στο +4 (62-58), στα μισά. Εκεί, «μίλησαν» οι Σπανούλης και Χάντερ, οι οποίοι έκαναν ένα σερί 6-0, δίνοντας ξανά το προβάδισμα (62-64), ενώ ο Λοτζέσκι πήγε τον Ολυμπιακό στο +4 (62-66). Όμως, οι γηπεδούχοι είχαν ξανά την «απάντηση» και με ένα δικό τους 4-0 έκαναν το 66-66, ένα λεπτό πριν τη λήξη. Το ματς ήταν στην ισοπαλία (68-68) στα τελευταία 20’’, με τον Σλούκα να παίρνει το φάουλ στο τέλος της επίθεσης. Ο διεθνής γκαρντ ευστόχησε στην πρώτη, έχασε τη δεύτερη, αλλά πήρε ο ίδιος το επιθετικό ριμπάουντ και αμέσως πήγε στη γραμμή –με φάουλ του Σάτο- και με 2/2 έκανε το 68-71 και αυτό ήταν και το τελικό σκορ!

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-38, 54-56, 68-71.

Πηγή: sport-fm.gr