2ος στον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας ο Λαμιώτης Μάριος Αναγνώστου (ΒΙΝΤΕΟ)

Δημοσιεύτηκε: Δευτέρα, 12 Νοεμβρίου 2018 08:00 2ος στον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας ο Λαμιώτης Μάριος Αναγνώστου (ΒΙΝΤΕΟ)

Ένας Κενυάτης και δύο Αιθίοπες στο βάθρο της κλασικής διαδρομής.

Στη μεγάλη γιορτή της πρωτεύουσας και της Αττικής, συμμετείχε – όπως και χιλιάδες άλλοι Έλληνες και ξένοι – ο αθλητής της Αναγέννησης Λαμίας, Μάριος Αναγνώστου.

Ο Λαμιώτης πρωταθλητής έτρεξε στα 5.000 μέτρα που είναι και το αγώνισμα του και πέτυχε με χρόνο 15’:04’’ να καταλάβει τη 2η θέση.

Πέρυσι ο Μάριος ήταν 4ος πολύ κοντά στο βάθρο το οποίο φέτος δεν του ξέφυγε. 1ος ήταν ο Ανδρέας Δημητράκης.

Δείτε παρακάτω τα επίσημα αποτελέσματα των πρώτων νικητών όπου φαίνεται και η μάχη που έγινε για το βάθρο με τα περάσματα των αθλητών στο 1ο χιλιόμετρο, το 3ο και τον τερματισμό τους:

00:15:26

Στην κλασική διαδρομή των 42.195 μέτρων ο Κενυάτης Brimin Kipkorir Misoi τερμάτισε πρώτος στον 36π Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας με χρόνο 2:10:57. Ακολούθησαν δύο Αιθίοπες ο Tesfa Wokneth με 2:12:52 και ο Azmeraw Gereme με 2:13:20.

Πρώτος Έλληνας ο Κωνσταντίνος Γκελαούζος με 2:21:54 που ήταν 7ος και ακριβώς πίσω του ο Χριστόφορος Μερούσης  (2:23:43), Παναγιώτης Καραΐσκος (2:23:53)

και Δημήτριος Θεωδωρακάκος (2:28:34) που έκλεισε και τη δεκάδα.