Βόλεϊ - Β’ Εθνική: Στο τάι - μπρέικ διατήρησαν το αήττητο Φιλαθλητικός και Φθία

Δημοσιεύτηκε: Τρίτη, 20 Νοεμβρίου 2018 10:11 Βόλεϊ - Β’ Εθνική: Στο τάι - μπρέικ διατήρησαν το αήττητο Φιλαθλητικός και Φθία

Μετά από δυνατά παιχνίδια Φιλαθλητικός και Φθία Λαμίας έκαναν το 2 στα 2 στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής Ανδρών.

Οι δύο Λαμιώτικες ομάδες επικράτησαν στο τάι - μπρέικ 3-2 της Ακαδημίας Τυρνάβου (εντός) και Άμιλλα Τρικάλων (εκτός), αντίστοιχα.

Φιλαθλητικός - Τύρναβος 3-2

Για την 2 η αγωνιστική του πρωταθλήματος η ομάδα του Φιλαθλητικού κατάφερε να κάνει το 2 στα 2 και να παραμείνει πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα μαζί με την συμπολίτισσα Φθία. Το παιχνίδι ήταν δύσκολο πριν καν αρχίσει διότι υπήρξε η απουσία του Κατρή που άφηνε ένα κενό στο κέντρο αλλά και του Τσιούμα (υπηρετεί την πατρίδα ) στην θέση του LIBERO. Σαν να μην έφταναν αυτά ήρθε και το απρόοπτο με τον αρχηγό Τζουβάρα να τίθεται εκτός μάχης λόγω ίωσης.

Η Ομάδα παρατάχθηκε με 6 παίχτες στον αγωνιστικό χώρο αλλά Μιχαλόπουλος και Φλώρος δεν άφησαν να φανεί το κενό των συμπαικτών τους.

Στο πρώτο σετ με όπλο το σέρβις  του Καρβούνη η Λαμιώτικη ομάδα πήρε κεφάλι στο σκορ με 11-0 και 13-4 διαφορά που συντήρησε ως το τέλος, με κύριους εκφραστές επιθετικά  τους Κουτρομάνο και Φλώρο κατακτώντας το με 25-19.

Στο δεύτερο σετ οι 2 ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 17-17 αλλά τα πολλά λάθη στην υποδοχή και στα τελειώματα των φάσεων δώσανε την ευκαιρία στους έμπειρους Θεσσαλούς να ισοφαρίσουν σε 1-1 με 20-25.

Το τρίτο σετ ο Φιλαθλητικός κρατούσε ένα μικρό προβάδισμα το οποίο διατήρησε ως το τέλος και έκανε σχετικά εύκολα το 2-1 με 25-18.

Στο 4ο σετ φάνηκε η κούραση και στις 2 ομάδες με πολλά λάθη εκατέρωθεν στα τελειώματα των φάσεων. Ο Τύρναβος διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα 2-3 πόντων και παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων με κύριο εκφραστή τον Μπενιάτα να γυρίσει το σετ και να κατακτήσει τους 3 βαθμούς της νίκης,  το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ ισοφαρίζοντας με 22-25 ο Τύρναβος.

Το τάι μπρέικ ήταν υπόθεση των 2. Αρχικά ο Καρβούνης πίεσε από την γραμμή του σέρβις και μετέπειτα ο Μπενιάτας τελείωνε τις μπάλες μην δίνοντας περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα του Τυνάβου. Το σετ κατακτήθηκε με 15-5 και η Λαμιώτες πρόσθεσαν άλλους 2 βαθμούς στον πίνακα μοιράζοντας την κορυφή με την ΦΘΙΑ την οποία αντιμετωπίζει και την 3η Αγωνιστική ως φιλοξενούμενη στο Χαλκιοπούλειο.

Να σημειώσουμε ότι η ομάδατου Φιλαθλητικού  προπονείται μόνο μία φορά την εβδομάδα και αυτή στο 1ο Γυμνάσιο.

Τα σετ: 25-19, 20-25, 25-18, 22-25, 15-5

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΛΑΜΙΑΣ: Καρβούνης, Φλώρος, Κουτρομάνος, Μιχαλόπουλος, Μπενιάτας, Μαυράδας

ΑΟΛ ΑΚΑΔΗΜΙΑ: Ραούλης, Πατσιαβούρας, Λιλής, Ευαγγελόπουλος, Παπανικολάου, Λάκης, Κατσαρός, Δημητριου, Αλβανός