Έσπερος Λαμίας: «Μαχητές» για παραμονή!

Δημοσιεύτηκε: Δευτέρα, 18 Φεβρουαρίου 2019 20:01 Έσπερος Λαμίας: «Μαχητές» για παραμονή!

Σημαντικό βήμα για την παραμονή του στη Β' Εθνική του μπάσκετ ανδρών έκανε το απόγευμα της Κυριακής ο Έσπερος Λαμίας.

Με ψυχή και δύναμη από τον παράγοντα... Χαλκιοπούλειο, η ομάδα της πόλης μας επικράτησε με σκορ 72-65 του ΑΟ Αγρινίου στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής και πήρε τεράστια βαθμολογική ανάσα στη μάχη της παραμονής.

Κορυφαίος από τους παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη ο Παπαργυρόπουλος με 23 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν ο Τεπετίδης με 14 και ο Κατσαρές με 12.

Μετά το δυνατό μπάσιμο το Αγρινίου στο ματς (5-0), ο Έσπερος ισορρόπησε (5-5) και πήρε κεφάλι στο σκορ (12-6, 15-11). Οι φιλοξενούνμενοι κατάφεραν να παραμείνουν κοντά στο σκορ (19-17), με τους Λαμιώτες να πηγαίνουν στο δεκάλεπτο με σκορ 23-19. Με ένα γρήγορο 4-0, οι Αγρινιώτες εκεί πήραν κεφάλι στο σκορ (25-23). Ωστόσο, οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη με επιμέρους 7-1, ξανά πήραν κεφάλι (30-26). Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι - χέρι (32-32, 35-33), με τους Λαμιώτες να παίρνουν διαφορά (38-33) και να φτάνουν προηγούμενοι στο ημίχρονο με σκορ 40-35.

Αμέσως - αμέσως με την έναρξη του δεύτερου μισού, ο Έσπερος απέκτησε διαφορά +13 (48-35), αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα. Οι Αγρινιώτες προσπάθησαν να ξανά μπουν στο ματς (48-39), όμως οι Λαμιώτες είχαν το μομέντουμ. Έφτασαν ακόμα και στο +14 (55-41), για να πάνε το τελευταίο δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ 58-44. Οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να επανέλθουν στο ματς (62-52), όμως η ομάδα της Λαμίας είχε σωστες επιλογές σε άμυνα και επίθεση. Διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας (66-59) και παρότι το Αγρίνιο μείωσε ακόμα και στους πέντε (68-62), έφτασε στη νίκη με σκορ 72-65.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 40-35, 60-47, 72-65

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Γιάννης Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς 5 (1), Ρούζιος 5 (1), Τριανταφυλλίδης, Πάππος 9 (3), Κατσαρές 12, Παπανικολάου, Φύκας 4, Παπαργυρόπουλος 23, Μαντζούκας, Αργύρης, Τεπετίδης 14 (2), Ολύμπιος.

Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 9, Μπερερής 1, Μιχάλογλου 6, Καπινιάρης 13, Χρήστου, Τσατάς, Σταμούλης, Γκρέκας 15(1), Μήτσου 18(3), Ψαράς 3(1), Σαρρής, Σταμίρης.