Μπάσκετ: Πήρε το ντέρμπυ στον πόντο η Αυλίδα

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή, 24 Μαρτίου 2019 21:54 Μπάσκετ: Πήρε το ντέρμπυ στον πόντο η Αυλίδα

Νίκη με ανατροπή που τον καθιστά ως το απόλυτο φαβορί για την 2η θέση πέτυχε ο Αίαντας Αυλίδας που επικράτησε εντός έδρας της Αναγέννησης  Λαμίας με 61-60.

Η ομάδα του Σάλιαρη με επιμέρους σκορ 18-9 στο τελευταίο δεκάλεπτο και καθοριστικά καλάθια από τους Αγγελέτο, Κωνσταντούρα και Τσιώλη κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Η Αναγέννηση παρότι ταξίδεψε στην Αυλίδα με αρκετές απουσίες, με κυριότερη όλων του πρώτου της σκόρερ Τσακωνίτη, ξεκίνησε πολύ καλά το ματς και προηγήθηκε με 8-18 με τον Αίαντα να έχει προβλήματα στην επίθεση όπου στην αρχή εκτός του Κωνσταντούρα (πέτυχε τους πρώτους 12 πόντους της ομάδας του) κανείς άλλος δεν έβρισκε το στόχο.

Η Αναγέννηση πήγε στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με +13 (25-38), με τον Αίαντα να βρίσκει στη συνέχεια διαδρόμους, να ευστοχεί σε 5 τρίποντα στο β’ ημίχρονο και τελικά να παίρνει τη νίκη στον πόντο με 61-60.

Κορυφαίος των νικητών ο Κωνσταντούρας με 27 πόντους.

Από την Αναγέννηση Λαμίας, πολύ καλός ο Φραγκιαδάκης (17).

Διαιτητές: Χαϊνά-Κωτσακόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-18, 25-38, 43-51, 61-60.

ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ (Σάλιαρης-Κουτσογιάννης): Δεληκώστας, Μούντριχας 9 (3), Αργυρίου 9 (3), Αγγελέτος 6 (2), Σπύρου, Κωνσταντόπουλος, Τσιώλης 10, Κωνσταντούρας 27, Δάβρης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ (Κουμπούρας): Φετοκάκης 9 (1), Σφυρής 3 (1), Μπλέτσας, Νικολάου 9 (1), Πουλής 10, Κεραμάρης, Φραγκιαδάκης 17 (1), Γκιρίτσης 12 (1).

8            ΜΑΚΑΡΟΣ          19          27          8-11      1218-1283

9            ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜ.             18          26          8-10      1137-1206

10          ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ     19          26          7-12      1339-1475

11          Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ       19          25          6-13      1197-1315

12          ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ         19          25          6-13      1284-1429