ΑΟΛ: Λύγισε 1-3 από την ΑΕΚ

Δημοσιεύτηκε: Τρίτη, 16 Απριλίου 2019 09:30 ΑΟΛ: Λύγισε 1-3 από την ΑΕΚ

Παρότι πάλεψε στα ίσα το δεύτερο παιχνίδι με την ΑΕΚ, ο ΑΟ Λαμίας ηττήθηκε με 3-1 σετ στο Χαλκιοπούλειο. Έτσι, η σειρά των πλέι-οφ ανόδου πήγε στο 2-0 και «έσβησε» το όνειρο της ανόδου στη «μεγάλη» κατηγορία.

Απέναντι σε μια ποιοτικά ανώτερη ομάδα, τα κορίτσια του Ηλία Αγγέλη έκαναν… κατάθεση ψυχής. Η διαφορά δυναμικότητας ωστόσο ήταν δεδομένη και ήταν αυτή που καθόρισε το αποτέλεσμα στα κρίσιμα σήμεια.

Σε κάθε περίπτωση, η φετινή σεζόν της ομάδας της Λαμίας είναι άκρως επιτυχημένη, αφού η δεύτερη παρουσία της στην Pre League ξεκίνησε με στόχο την παραμονή και ο ΑΟΛ έφτασε να διεκδικεί την άνοδο κόντρα σε ομάδες… μεγαθήρια του ελληνικού βόλεϊ.

Ο ΑΟ Λαμίας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι. Πήρε από νωρίς ένα προβάδισμα (4-2, 7-4, 11-5) και έφτασε να προηγείται ακόμα και με δέκα (15-5) και με δωκατρεις πόντους στη συνέχεια (22-9). Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο τίποτα δεν άλλαξε και τα κορίτσια του Ηλία Αγγέλη έφτασαν γρήγορα στο 1-0 με 25-14.

Οι φιλοξενούμενες ανέβασαν την απόδοση τους στο δεύτερο σετ. Πήραν ένα μικρό προβάδισμα (4-2), με τις Λαμιώτισσες να προσπερνάνε στο 6-5. Η «Ένωση» ωστόσο ξανά πήρε το προβάδισμα στο 9-8 και διατήρησαν τη διαφορά ενός πόντου μέχρι να ξεφύγουν στο +4 για πρώτη φορά στο 18-14. Κάπου εκεί, μίλησε η… ποιότητα τους και με ένα επιμέρους 7-1, ισοφάρισαν σε 1-1 με σκορ 25-15.

Με φόρα από το 1-1, η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα (2-0) και στο τρίτο σετ. Σταδιακά αύξησε την διαφορά (7-4, 13-6, 14-10) και τη διατήρησαν σε αυτό το επίπεδο (20-16). Παρότι ο ΑΟΛ προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση, δεν τα κατάφερε, με τον «Δικέφαλο» να κάνει το 2-1 με σκορ 25-19.

Η ΑΕΚ είχε πλέον το μομέντουμ και πήρε και στο τέταρτο σετ το προβάδισμα (6-3). Αν και ο ΑΟ Λαμίας μείωσε τα λάθη του, οι «κιτρινόμαυρες» εξακολούθησαν να έχουν το προβάδισμα (12-6, 15-12, 19-13). Τα κορίτσια του Ηλία Αγγέλη προσπάθησαν να ακολουθήσουν το ρυθμό τους (23-19), δεν τα κατάφεραν όμως, με την «Ένωση» να φτάνει στο 25-21 και το 3-1.

Τα σετ: 25-14, 15-25, 19-25, 21-25

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ (Ηλίας Αγγέλης): Κιουτσιούκη, Μάρκου, Μπούκουρα, Πανοπούλου, Σαββίδου, Φαλέγκα, Κίσσα, Καϊμάκη, Τσιούμα, Κλέτσα, Σκαρμούτσου, Τσαγκάρη

ΑΕΚ (Μανώλης Αποστολογιωργάκης): Εικοσπεντίδου, Μπέλια, Μπανίκα, Γιοβάνη, Ζίγκα, Βυζαντινού, Χρήστου, Σουβαλιώτη, Σκυθιώτη, Τοτσίδου, Καββαδία, Τέζα, Αντωνιαάδη, Ντόνα.