Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Μπάσκετ - Β’ Εθνική: Αγκαλιά με την παραμονή ο Έσπερος

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή, 21 Απριλίου 2019 18:36 Μπάσκετ - Β’ Εθνική: Αγκαλιά με την παραμονή ο Έσπερος

Αγκαλιά με την παραμονή του στη Β’ Εθνική του μπάσκετ βρίσκεται πλέον ο Έσπερος.

Η ομάδα της Λαμίας επικράτησε στο Χαλκιοπούλειο με σκορ 74-64 του Στρατωνίου για την 27η αγωνιστική και ξανά πήρε την κατάσταση στα… χέρια της μετά την εκτός προγράμματος ήττα από τους Ίκαρους Σερρών. Πλέον έχει ξεκάθαρο προβάδισμα για να βρίσκεται και του χρόνου στην κατηγορία, τρεις στροφές πριν το τέλος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ (3-4, 6-4) και το Στρατώνι να παίρνει ένα προβάδισμα πέντε πόντων στο 13-8. Η διαφορά εν συνεχεία έφτασε ακόμα και στο +11 (19-8), για να πάνε οι δύο ομάδες στη δεύτερη περίοδο με τον Έσπερο πίσω στο σκορ με 19-11. Το σκηνικό δεν άλλαξε εκεί, με τους φιλοξενούμενους να είναι μόνιμα μπροστά στο σκορ. Οι Λαμιώτες έριξαν τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους στο 27-19, όμως το Στρατώνι διατήρησε το… μαξιλαράκι ασφαλείας και έφτασε στο 37-26 του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, το Στρατώνι ξέφυγε στο +14 (45-31). Με σωστές επιλογές και καθαρό μυαλό ωστόσο, ο Έσπερος έκανε το comeback. Μείωσε στους εννιά (50-41), για να φτάσει στο τελευταίο δεκάλεπτο να βρίσκεται πίσω στο σκορ με τρεις πόντους (54-51). Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη πέρασε και πάλι μετά από ώρα μπροστά στο σκορ (57-56). Είχε πλέον το μομέντουμ, καταφέρνοντας στη συνέχεια να «χτίσει» διαφορά (63-58, 69-60), φτάνοντας εν τέλει στη νίκη με σκορ 71-62.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 26-37, 54-56, 74-64

Πηγή: LamiaOle