Μάριος Αναγνώστου: Βάθρο και εισιτήριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Δημοσιεύτηκε: Πέμπτη, 25 Απριλίου 2019 08:07 Μάριος Αναγνώστου: Βάθρο και εισιτήριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Εκπληκτικός στα 10.000 μέτρα των Ανδρών ο νεαρός αθλητής της Αναγέννησης Λαμίας τερμάτισε 3ος πιάνοντας εύκολα το όριο…

Μεγάλη κούρσα έγινε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10.000 μέτρων, που διεξήχθη στα Μέγαρα, με τον πρωταθλητή της Αναγέννησης Λαμίας, Μάριο Αναγνώστου, στην πρώτη του χρονιά στην Κ23, να τερματίζει με εξαιρετικό χρόνο στην 3η θέση.

Ο αθλητής του Σάββα Κουμπούρα, πίεσε ιδιαίτερα τον περσινό πρωταθλητή Γιώργο Τάσση (Τρίτωνας Χαλκίδας), που τελικά κατόρθωσε να υπερασπιστεί τον τίτλο του στο τελευταίο χιλιόμετρο και να τερματίσει στην 1η θέση με χρόνο 30.09.12. Ο Νίκος Φράγκου (ΓΣ Κηφισιάς) τερμάτισε δεύτερος με 30.09.68 και ο Μάριος Αναγνώστου (Αναγέννηση Λαμίας) τρίτος με 30.10.09. Τόσο ο Τάσσης όσο και ο Αναγνώστου έκλεισαν θέση για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23, που θα γίνει στο Γκέβλε της Σουηδίας, αφού το όριο ήταν 30.15.00.

Για τον νεαρό Λαμιώτη αθλητή πρέπει να σημειώσουμε ότι εκτός του ότι έπιασε άνετα το όριο συμμετοχής του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23, παράλληλα βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ, το οποίο ήταν 30.10.39 από το αντίστοιχο περσινό πρωτάθλημα στα Μέγαρα.

Στις Γυναίκες να σημειώσουμε ότι η Ελευθερία Πετρουλάκη (ΑΟ Μυκόνου) επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και με 34.58.12 έφτασε σχετικά εύκολα στην κατάκτηση της πρώτης θέση. Η Ειρήνη Τσουπάκη (ΓΣ Αμαρουσίου) ήταν 2η με χρόνο 36.07.43 και η Μοσχούλα Μανούσου - Παρασκευοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς) ήταν τρίτη με 36.17.99, χρόνος που βελτιώνει κατά πολύ το ατομικό της ρεκόρ. Παράλληλα η αθλήτρια του Χρήστου Παπαχρήστου αναδείχθηκε νικήτρια στην κατηγορία Κ23, ενώ βρέθηκε αρκετά κοντά στο όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 του Γκέβλε (36.15.00). Τη δεύτερη θέση γυναίκες Κ23 κατέλαβε η Ειρήνη Μιχαλά (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακ.) με 36.45.07 και την τρίτη η Φανή Δημητριάδου (ΣΑΠΚ) 38.17.16.

Στους Άνδρες Κ20 νικητής ήταν ο Σταύρος Λίζος (Νίκη Βύρωνα) με 33.51.24 και ακολούθησαν οι Θανάσης Λιγώνης (ΑΓΣΙ) με 34.33.12 και Σπύρος Καπογιαννάτος (Ιλισσός) με 35.49.87.