Κι όμως, λίγο πριν τις Πανελλήνιες περνάει όπου θέλει χωρίς εξετάσεις!

Δημοσιεύτηκε: Τρίτη, 04 Ιουνίου 2019 19:20 Κι όμως, λίγο πριν τις Πανελλήνιες περνάει όπου θέλει χωρίς εξετάσεις!

Ο Λαμιώτης αθλητής Ιωάννης Μαραθιάς κατάφερε ένα μεγάλο άθλο!

Στις 2 Ιουνίου 2019 συμμετείχε στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ζίου-Ζίτσου στο Βουκουρέστι της Ρουμανίας.

Ο Μαραθιάς αποτελώντας μέλος της Ελληνικής Εθνικής ομάδας της Ε.Φ.Ε.Ο.Ζ.Ζ. και με την καθοδήγηση του Ευάγγελου Μουμτζή κατέκτησε την 3η Πανευρωπαϊκή θέση έπειτα από 5 αγώνες.

Πάλεψε με αθλητές από την Πορτογαλία, Γαλλία, Ελλάδα, Ρουμανία και Γερμανία.

Να σημειωθεί ότι ο 18χρονος Γιάννης ήταν ο μικρότερος ηλικιακά στην κατηγορία του.

Η κατηγορία ήταν μοριοδοτούμενη και με χάλκινο μετάλλιο μπαίνει στον πίνακα διακριθέντων αθλητών της Γενική Γραμματείας Αθλητισμού, ώστε να χρησιμοποιήσει το προνόμιο της εισαγωγής αθλητών στα Ελληνικά ΑΕΙ, άνευ πανελληνίων εξετάσεων.

Ο Μαραθιάς προπονείται στη Black Belt Academy/Draculino Team, με την υποστήριξη των Black Knights.

Τέλος να τονίσουμε ότι ο Λαμιώτης αθλητής ήταν ο μόνος που έφερε μετάλλιο για την Ελληνική αποστολή στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα!