Α’ ΕΣΚΑΣΕ: «Διπλό» και κορυφή για την Αναγέννηση Λαμίας στη Λιβαδειά

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή, 03 Νοεμβρίου 2019 17:12 Α’ ΕΣΚΑΣΕ: «Διπλό» και κορυφή για την Αναγέννηση Λαμίας στη Λιβαδειά

Με τη διεξαγωγή της 3ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας, με τους περισσότερους αγώνες να κρίνονται στις λεπτομέρειες!

Μόνη πρώτη η Αναγέννηση Λαμίας που πέρασε με το διπλό από τη Λιβαδειά νικώντας τον Απόλλωνα με 50-59.

Το απόλυτο και για την ΑΕΕΠ Χαλκίδας που νίκησε την Ιτέα με 73-67 με την ομάδα του Μιχαήλ να μην είναι στην κορυφή εξαιτίας του -1 που κουβαλάει από πέρυσι.

Στην Ιστιαία, ο Πρωτέας Σχηματαρίου πήρε μεγάλο διπλό κερδίζοντας τον Τελεθριακό με 81-83, με τον Νταλαγιάννη να βάζει ένα καθοριστικό τρίποντο προς το φινάλε.

Στο ένα από τα σημερινά τοπικά ντέρμπι, η Μαλεσίνα νίκησε την προοδευτική Λάρυμνας με 80-68.

Στο Βασιλικό, η τοπική ομάδα πέτυχε την πρώτη της νίκη για φέτος επικρατώντας με 69-63 του Αστέρα Αλιβερίου, ενώ στην Άμφισσα ο Μάκαρος στην καλύτερη του φετινή εμφάνιση επικράτησε του Κάδμου με 73-58.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ 50-59

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Αναγέννηση Λαμίας που πέρασε με επιτυχία από τη Λιβαδειά, επικρατώντας του Απόλλωνα με 50-59 και είναι πλέον μόνη πρώτη στο βαθμολογικό πίνακα.

Με τις δύο ομάδες να “ρίχνουν” το μεγαλύτερο βάρος στην άμυνα, οι παίκτες του Κουμπούρα έκλεισαν μπροστά το πρώτο δεκάλεπτο με 8-17. Η ομάδα της Λιβαδειάς αντέδρασε μειώνοντας σε 20-23 στο 16′ και πήγε στα αποδυτήρια ισόπαλη (23-23).

Οι δύο αντιμέτωποι συνέχισαν να πηγαίνουν μαζί στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 39-41 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Αναγ. Λαμίας ήταν ανώτερη στις λεπτομέρειες και με τους Στογίλκοβιτς και Αντωνόπουλο να μην αστοχούν από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, έφτασε στη νίκη με 50-59.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Στογίλκοβιτς με 15 πόντους, ενώ για τον Απόλλωνα Λιβαδειάς, ο Ντάλλης πέτυχε 28 (2) πόντους.

Διαιτητές: Χουγιάζος-Κάλφα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-17, 15-6, 16-18, 11-18.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Παπούλιας): Λεοντίου 2, Φρυγανάς 2, Γκιζίμης, Στάντζος, Σταυλιώτης, Παππάς 9 (1), Καρφάκης 2, Μουτζούρης, Ντάλλης 28 (2), Σκαλτσάς 7.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ (Κουμπούρας): Στογίλκοβιτς 15, Σφυρής, Αντωνόπουλος 5, Νικολάου 4, Φετοκάκης 2, Αργύρης 11 (1), Τζελέπης, Πουλής 2, Φραγκιαδάκης 8, Μπερτσιμάς, Τσακωνίτης 12.