Σάρωσαν οι Λαμιώτες αθλητές στον αυθεντικό μαραθώνιο της Αθήνας

Δημοσιεύτηκε: Δευτέρα, 11 Νοεμβρίου 2019 07:52 Σάρωσαν οι Λαμιώτες αθλητές στον αυθεντικό μαραθώνιο της Αθήνας

1η θέση στα 5.000μ. των Ανδρών και στα 1.200μ. Αγοριών δημοτικών σχολείων - 2η και 5η θέση στα 5.000μ. Γυναικών.

Η μεγάλη γιορτή της Αθήνας με τη διεξαγωγή του αυθεντικού μαραθωνίου συγκέντρωσε και φέτος αθλητές από όλον τον κόσμο που τιμά με τη συμμετοχή του την ιστορική – και κλασική – διαδρομή.

Δύο Λαμιώτες αθλητές ανέβηκαν στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου στην κατηγορία τους, ενώ και μία ακόμη αθλήτρια μας ανέβηκε στο βάθρο.

Ειδικότερα, οι αθλητές της Αναγέννησης Λαμίας, Μάριος Αναγνώστου κατέκτησε την 1η θέση στα 5.000μ. των ανδρών, ο μικρός (μαθητής της Στ’ Δημοτικού) Δημήτρης Μαγκέλας ήταν 1ος στα 1.200μ. Αγοριών δημοτικών σχολείων, ενώ η ΒάσωΤσέτσεκα κατέλαβε την 5η θέση στα 5.000μ. Γυναικών.

Στην ίδια κατηγορία η αθλήτρια από τα Καμένα Βούρλα Ζωή Ανδρικοπούλου ήταν 2η.

Πολλά συγχαρητήρια στους νικητές όλων των κατηγοριών, αλλά και σε όλους τους συμμετέχοντες, καθώς δεν πρέπει να ξεχνάμε τη μεγάλη σημασία της συμμετοχής.