Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Ασταμάτητη η Αναγέννηση Λαμία

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή, 01 Δεκεμβρίου 2019 14:02 Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Ασταμάτητη η Αναγέννηση Λαμία

Αποτελέσματα – Βαθμολογία…

Επανεκκίνηση στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας μετά από διακοπή μιας εβδομάδας, με τη διεξαγωγή της 6ης αγωνιστικής, που είχε 4 παιχνίδια να κρίνονται στο τελευταίο σουτ, αλλά και την 6η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, της Αναγέννησης Λαμίας του Κώστα Κουμπούρα!

Η Αναγέννηση Λαμίας παρέμεινε μόνη πρώτη και αήττητη νικώντας το μαχητικό ΓΑΣ Βασιλικού με 79-67 έχοντας ξεσπάσματα στην απόδοσή της στο β’ ημίχρονο.

Στη Λιβαδειά, σε ένα ματς-θρίλερ με φοβερές ανατροπές στο σκορ, ο Απόλλωνας γύρισε από το -20 (35-55) πήγε το ματς στην παράταση (74-74) με τον Ντάλλη να τα βάζει από παντού, για να πάρει τελικά τη μεγάλη νίκη με 83-81!

Στη Θήβα, ο Πρωτέας Σχηματαρίου με τρίποντο buzzer beater του Στεφάνου στην εκπνοή του αγώνα νίκησε τον Κάδμο με 66-69 και παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή!

Νίκη-θρίλερ και για τον Γ.Σ. Ιτέας που επικράτησε με τρίποντο στην τελευταία επίθεση του Μπαντελά του Αστέρα Αλιβερίου με 64-62!

Η Προοδευτική Λάρυμνας έφτασε κοντά στην πρώτη νίκη, αλλά δεν τα κατάφερε με την ΑΕΕΠ Χαλκίδας να γυρίζει τον αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο και να επικρατεί με 70-75.

Η αυλαία της 6ης αγωνιστικής είχε ανοίξει από την περασμένη εβδομάδα, με τον αγώνα Μαλεσίνα-Μάκαρος 66-64.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ-ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 79-67

Ασταμάτητη η ομάδα του Κ. Κουμπούρα φέτος, πήρε τη νίκη με 79-67 απέναντι στον μαχητικό ΓΑΣ Βασιλικού και έκανε το 6/6 παραμένοντας μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα!

Οι Λαμιώτες δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης και σε αυτό συνέβαλε και η αντίπαλη ομάδα που με την εμφάνιση της έδειξε ότι την αδικεί η βαθμολογική της θέση.

Οι γηπεδούχοι πάντως, με ξεσπάσματα στην απόδοσή τους, πήραν διαφορά ασφαλείας στο β’ ημίχρονο την οποία και διατήρησαν φτάνοντας τελικά στη νίκη με +12 πόντους (79-67).

Ανταγωνιστικό το ματς στο πρώτο ημίχρονο, με το Βασιλικό να βρίσκει λύσεις στην επίθεση και να προηγείται με βραχεία κεφαλή στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου μισού του αγώνα (20-22, 29-30) για να λήξει το ημίχρονο με 38-36.

Με ένα επιμέρους 8-0 η Αναγέννηση ξέφυγε στην αρχή του β’ ημιχρόνου με 44-36 για να πάει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (52-39 στο 25′) και το Βασιλικό να μαζεύει τη διαφορά προς το τέλος του 10λεπτου (59-51).

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και σε 60-54 με την Αναγέννηση να έχει καλές επιλογές προς το τέλος ιδίως με τους Τσακωνίτη και Φραγκιαδάκη φτάνοντας στο τελικό 79-67 και αφού νωρίτερα έφτασε τη διαφορά ακόμα και στο +16 (77-61).

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Ντάνος-Πατάγιας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-22, 38-36, 59-51, 79-67.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ (Κουμπούρας): Στογίλκοβιτς 21, Μπερτσιμάς, Αντωνόπουλος, Φετοκάκης, Νικολάου, Σκαρμούτσος 6, Αργύρης 7 (1), Κεραμάρης, Πουλής 11, Φραγκιαδάκης 15 (3), Σφυρής 7 (1), Τσακωνίτης 12 (3).

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Γεωργίου-Αναστασίου): Τσαλκιτζής, Ζήμπρας 2, Σκεμπές 11 (2), Καψούλης 9, Κώνστας, Τσίτσης 16 (1), Μπέλλος 6 (2), Κατσαρός, Κατσαγώνας 2, Νασάκης 14 (2), Κικίδης Κ., Κικίδης Π. 7 (1)