Αταλάντη – Οικονόμος Τσαριτσάνης 1-0: Ένα γκολ για «τρίποντο»

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή, 01 Δεκεμβρίου 2019 17:39 Αταλάντη – Οικονόμος Τσαριτσάνης 1-0: Ένα γκολ για «τρίποντο»

Με πολλές απουσίες παρατάχθηκε στο παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Γ' Εθνικής κατηγορίας,  ο ΑΠΟ Αταλάντη απέναντι στην ομάδα του Οικονόμου Τσαριτσάνης.

Παρά τις ελλείψεις όμως η ομάδα του Μάκη Ζαχαρόπουλου κατάφερε να νικήσει με 1-0 και να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Το χρυσό γκολ για τους γηπεδούχους, που γενικά ήταν καλύτεροι και δικαιούταν τη νίκη, σημείωσε με κεφαλιά στο 45’ ο Δουβάρας.

Οι καλύτερες φάσεις:

12': Φάουλ του Δήμου από αριστερά διώχνει ο τερματοφύλακας του Οικονόμου πριν ο Λυτάκης πιάσει την κεφαλιά

16': Σουτ του Χρυσοστόμου για τον Οικονόμο από μακριά, έξω από το κάθετο δοκάρι του Καπετάνου

23': Σέντρα του Λαμπρόπουλου από αριστερά κεφαλιά του Δουβάρα για την Αταλάντη μπλοκάρει ο γκολκίπερ Νούσιας.

27': Νέο φάουλ του Δήμου έξω από την περιοχή μπλοκάρει ο Νούσιας.

29': Μεγάλη ευκαιρία για την Αταλάντη. Σέντρα του Χαϊκάλη από δεξιά, κεφαλιά του Δουβάρα πριν την γραμμή του τέρματος λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι

45’: Η Αταλάντη θα ανοίξει το σκορ μετά από κόρνερ από δεξιά του Σακκά και κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι του Δουβάρα (1-0).

54': Σέντρα του Γκαμπέτα από δεξιά παράλληλα με το τέρμα, δεν πρόλαβε όμως να κάνει την προβολή στη μικρή περιοχή ο Τόλιος

57': Ευκαιρία για τους γηπεδούχους όταν ο Λαμπρόπουλος βγήκε τετ α τετ, έχασε  όμως το κοντρόλ και πρόλαβαν οι αμυντικοί να απομακρύνουν.

58': Κόψιμο της μπάλας απο δεξιά μέσα στην περιοχή από το Μαλισσόβα Αλ. σουτ του σκόρερ Δουβάρα έδιωξαν οι αμυντικοί του Οικονόμου πάνω στη γραμμή

65': Φάουλ του Τόλιου από δεξιά για τον Οικονόμο, κεφαλιά Καρλιάμπα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

79': Σέντρα του Τσακανίκα από δεξιά για την Αταλάντη, γυριστό ψαλιδάκι από το ύψος του πέναλτι του Δουβάρα, διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ ο Νούσιας.

Αταλάντη: Καπετάνος, Τσακανίκας, Μαλισσόβας Αλ., Σαλιάι, Μακρόπουλος, Λυτάκης, Λαμπρόπουλος (89’ Τσανούλας), Σακκάς (λ.τρ. 53’ Ντζιος), Δουβάρας, Δήμος, Χαικάλης

Στον πάγκο έμειναν οι: Αργυρίου, Σίδερης, Γιόβας, Μπάρκας, Αντωνίου.

Οικονόμος Τσαιτσάνης: Νούσιας, Δραγατσίκης, Γαλάνης, Καρλιάμπας, Φλώρος, Μπάμης, Γκαμπέτας, Καραλούλης (75’ Αργύρης), Μούλτσιας, Τόλιος, Χρυσοστόμου (85’ Μάρκο)

Στον πάγκο ήταν επίσης οι, Δραχαλίβας, Μπουμπουναράς, Αναστασίου, Σαμπανλάρι, Ντούφας.

Τα αποτελέσματα της αγωνιστικής:

ΑΣ Μετέωρα - ΑΟ Σελλάνων 0-0

Δίας Δίου - ΓΣ Αλμυρός 1-2 (14' Μαυρίδης - 45' Ζενούνι, 55' Αναστασίου)

ΑΟ Ποταμιάς - Πιερικός 1-3 (53' αυτογκόλ  - 15' Δεμηρτζόγλου, 52' Χαρτσιάς, 86' Μηλιώτης)

Διαγόρας Στεφανοβίκειου - Ηρακλής Λάρισας 1-1 (56' πεν. Κουβελάς - 78' Μουξιός)

ΑΠΟ Αταλάντη - Οικονόμος Τσαριτσάνης 1-0 (45' Δουβαράς)

ΑΕ Καρίτσας - Θησέας Αγριάς 3-1 (4' Βουκομάνοβιτς, 19' Αλεξίου, 32' Κυρτέργος - 70' Βλάχος)

Ατρόμητος Παλαμά - Διγενής Νεοχωρίου 1-2 (39' Αλεξόπουλος / 81'-90+ Αλεξίου)