Τένις: Με το δεξί η νέα χρονιά για την αγωνιστική ομάδα του ΦΟΑ

Δημοσιεύτηκε: Δευτέρα, 27 Ιανουαρίου 2020 14:11 Τένις: Με το δεξί η νέα χρονιά για την αγωνιστική ομάδα του ΦΟΑ

Μεγάλες επιτυχίες σημείωσαν οι αθλητές - τριες του Φθιωτικού Ομίλου Αντισφαίρισης.

Διαβάστε το δελτίο τύπου:

«Η νέα αγωνιστική χρονιά ξεκίνησε με τα καλύτερα αποτελέσματα για την αγωνιστική ομάδα του συλλόγου μας. Συγκεκριμένα στο 1ο Επίσημο Open Ε3 πρωτάθλημα της χρονιάς το οποίο διοργανώθηκε μετά από ανάθεση από την Ε’ Ένωση στον σύλλογό μας, οι αθλητές τριές μας ξεκίνησαν με μεγάλες επιτυχίες. Το πρωτάθλημα διεξήχθη σε 2 Σαββατοκύριακα 18-19 Ιανουαρίου τα ΑΚ 12 16 και 25-26 Ιανουαρίου τα ΑΚ 14.

Την 1η θέση κατέλαβε στην κατηγορία Αγόρια 16 ο 14αρης Χριστόφορος Μανόπουλος κερδίζοντας στον τελικό τον Ζαλοκώστα Δημ (Αθήνα) με σκορ 6/0 6/4. Στην ίδια κατηγορία ο μικρός 14άρης Νίκος Γαβριήλ έχασε στην 16αδα.

Την 1η θέση κατέλαβε στην κατηγορία Κορίτσια 16 η 14αρα Βασιλική Τρίγκα κερδίζοντας στον τελικό την Χριστοφορίδου Μαρ (Βόλος) με σκορ 6/4 6/2. Στην ίδια κατηγορία η 14αρα Ευαγγελία Χαντζή έχασε στην 8άδα.

Στην κατηγορία Κορίτσια 12 έπαιξαν για 1 η φορά σε επίσημο πρωτάθλημα οι αθλήτριες μας Νάγια Τερτίγκα και Δανάη Σιακαβέλλα οι οποίες άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις για το μέλλον, με την πρώτη να χάνει στον γύρο των 32 και την δεύτερη στον γύρο των 16.

Στην κατηγορία Αγόρια 14 ο Νίκος Γαβριήλ κατέλαβε την 2η θέση χάνοντας στον τελικό από τον Κουτσογιάννη Ιωα (Βόλος) 6/4 6/2 και στα Κορίτσια 14 η Ευαγγελία Χαντζή κατέλαβε την 3η θέση.

Οι επιτυχίες του συλλόγους μας είμαστε βέβαιοι ότι θα επαναληφθούν με υψηλές θέσεις μιας και ο σύλλογός μας για 4η συνεχόμενη χρονιά θα διοργανώσει το 1ο Πανελλαδικό πρωτάθλημα Ε2 για Αγόρια-Κορίτσια 14 και 16 από 31/01-04/02/2020. Για πολλοστή φορά συγχαίρουμε όλα τα παιδιά και τον προπονητή της αγωνιστικής ομάδας Στέλιο Μπικάκη για την ποιοτική προπόνηση που παρέχει στην ομάδα.»