Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Συνεχίζει μόνη στην κορυφή η Αναγέννηση Λαμίας

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή, 09 Φεβρουαρίου 2020 14:33 Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Συνεχίζει μόνη στην κορυφή η Αναγέννηση Λαμίας

Συνέχεια στο πρωτάθλημα με τη διεξαγωγή της 14ης αγωνιστικής και με αναμετρήσεις που οι περισσότερες απ’ αυτές, κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Η Αναγέννηση Λαμίας παρέμεινε μόνη πρώτη στο βαθμολογικό πίνακα κερδίζοντας τον Απόλλωνα Λιβαδειάς με 89-78, με τους γηπεδούχους να πιάνουν πολύ καλή εμφάνιση και να εκμεταλλεύονται την απουσία του πρώτου σκόρερ του πρωταθλήματος Ντάλλη.

Ντέρμπι στο Σχηματάρι, με τον Πρωτέα να παίρνει τη νίκη στο τέλος με 61-59 απέναντι στον Τελεθριακό διατηρώντας τη 2η θέση στο βαθμολογικό πίνακα.

Στο Αλιβέρι, με τρίποντο buzzer beater του Κικίδη σχεδόν σε ”νεκρό” χρόνο, ο ΓΑΣ Βασιλικού πήρε μεγάλο διπλό απέναντι στον Αστέρα με 64-65 με τους φιλοξενούμενους να είναι μόνοι στην 4η θέση της βαθμολογίας!

Ο Γ.Σ. Ιτέας πήρε ένα ακόμα ντέρμπι που πήγε στον πόντο, αυτή τη φορά απέναντι στην ΑΕΕΠ Χαλκίδας με 61-55 παραμένοντας 2ος στη βαθμολογία μαζί με την ομάδα του Σχηματαρίου.

Νίκη ουσίας που τον φέρνει αγκαλιά με την παραμονή πέτυχε ο Κάδμος που επικράτησε του Μάκαρου με 56-38 καλύπτοντας και τη διαφορά του πρώτου γύρου.

Σημαντική νίκη για τη Μαλεσίνα που επικράτησε εκτός έδρας της Προοδευτικής Λάρυμνας στο τοπικό ντέρμπι με 64-73, αφήνοντας τους γηπεδούχους στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 89-78

Η Αναγέννηση Λαμίας προασπίστηκε την έδρα της και πήρε σημαντική νίκη απέναντι στον Απόλλωνα Λιβαδειάς με 89-78 παραμένοντας στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα μετά τη διεξαγωγή της 14ης αγωνιστικής!

Πολύ καλό ματς και από τις δύο ομάδες, με την Αναγέννηση να είναι καλύτερη στο τελευταίο 10λεπτο φτάνοντας στην τελική επικράτηση.

Το συγκεκριμένο ματς ήταν κομβικό και για τους δύο αντιπάλους, καθώς η μεν Αναγέννηση ήθελε το ροζ φύλλο αγώνος για να κρατήσει τα πρωτεία, ο δε Απόλλωνας έψαχνε την επανεκκίνηση μετά τις 3 συνεχόμενες ήττες θέλοντας παράλληλα να ισοφαρίσει τη σειρά απέναντι στη Λαμία σε 1-1 για πιθανή διασταύρωση στα playoffs.

Τελικά, η…μπίλια έκατσε στην ομάδα του Κουμπούρα που έφτασε στην επιτυχία με τον Απόλλωνα από την άλλη πλευρά να γνωρίζει την 4η διαδοχική ήττα στο πρωτάθλημα μένοντας πίσω από την πρώτη τετράδα! Σημαντική απώλεια για την ομάδα της Λιβαδειάς πάντως ήταν ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος Ντάλλης που απουσίαζε λόγω προσωπικών υποχρεώσεων από το ματς!

Η ομάδα του Παπούλια προηγήθηκε με 6-10 και 19-20, με την Αναγέννηση να αντιδρά και να παίρνει το προβάδισμα με 30-26 και 44-38 στο ημίχρονο.

Ο Απόλλωνας με επιμέρους 0-8 διαμόρφωσε το 49-43 σε 49-51 στο 26′, με τους γηπεδούχους να απαντούν με ένα δικό τους 5-0 (54-51) για να κλείσουν τη γ’ περίοδο μπροστά με 61-55.

Στην τελευταία περίοδο η Αναγέννηση ήταν καλύτερη, πήρε διαφορά σε διψήφιο νούμερο από νωρίς (67-55 στο 32′), για να επικρατήσει τελικά με 89-78.

Από την Αναγέννηση με την οποία αγωνίστηκε ελάχιστα ο Τσακωνίτης, σούπερ ήταν ο Φραγκιαδάκης με 28 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Στολγίκοβιτς με 20.

Από τον Απόλλωνα Λιβαδειάς πολύ καλοί οι Παππάς, Τερματζίδης, Σκαλτσάς.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Κοτσιμπός-Πετώνης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-21, 44-38, 61-55, 89-78.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ (Κουμπούρας): Στολγίκοβιτς 20 (3), Μπερτσιμάς, Αντωνόπουλος 9 (3), Κεραμάρης, Νικολάου 1, Σκαρμούτσος 8, Αργύρης 8 (2), Φετοκάκης, Πουλής 9, Φραγκιαδάκης 28 (4), Σφυρής 8 (2), Τσακωνίτης 2.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Παπούλιας): Λεοντίου 9 (3), Φρυγανάς 8 (1), Γκιζίμης, Τερματζίδης 18 (3), Μουντζούρης 4, Στάντζος, Σταυλιώτης 3 (1), Παππάς 20 (2), Καρφάκης 8, Κωτσαδάμ, Μπουζίκας, Σκαλτσάς 12.