Το Copa America στη Χιλή! Ούτε τώρα η Αργεντινή (VIDEO)

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή, 05 Ιουλίου 2015 09:59 Το Copa America στη Χιλή! Ούτε τώρα η Αργεντινή (VIDEO)

Η διοργανώτρια Χιλή κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία της το Copa América, επικρατώντας με 4-1 της Αργεντινής στα πέναλτι (0-0) η κανονική διάρκεια του αγώνα και η παράταση) – Νέα ήττα σε τελικό για τον Μέσι, μετά την περσινή στο φινάλε του Μουντιάλ.

Το πρώτο Copa America της ιστορίας της κατέκτησε η Χιλή η οποία επικράτησε 4-1 στα πέναλτι της Αργεντινής μετά το ισόπαλο 0-0 της κανονικής διάρκειας, αλλά και της παράτασης. Την ίδια ώρα, η Αργεντινή του Μέσι έμεινε χωρίς τίτλο επί των ημερών του «μικρού μάγου», χωρίς κούπα γενικότερα από το 1993 και δεύτερη στη λίστα με τις πολυνίκεις του θεσμού πίσω από την Ουρουγουάη.

Στα πρώτα 120 λεπτά του αγώνα δεν είχαμε πολλές φάσεις, με το αποτέλεσμα να κρίνεται δίκαιο. Ελάχιστες οι καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο, με τον Βιδάλ να μην μπορεί να νικήσει τον Ρομέρο στο 11' και τον Ραούλ Μπράβο να κρατά το μηδέν στο 20΄ έπειτα από την κεφαλιά του Μέσι

Στην επανάληψη από ένα σημείο και μετά ήταν φανερό πως η κούραση και η κούραση επηρέαζαν τις κινήσεις των παικτών, που είχαν πρωταρχικό στόχο να διαφυλάξουν τα νώτα τους.

Πάντως, στο φινάλε της κανονικής διάρκειας οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να αποφύγουν την παράταση.Ο Σάντσες με σουτ στην κίνηση στο 82' έστειλε την μπάλα μόλις άουτ, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ιγουαΐν δεν μπόρεσε να σπρώξει εξ επαφής την μπάλα στα δίχτυα.

Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι και όλα κρίθηκαν στη "ρώσικη ρουλέτα" των πέναλτι. Εκεί, ευστόχησαν οι τέσσερις πρώτοι εκτελεστές της Χιλής και ήταν... αρκετοί. Αυτό διότι ο Ιγουαΐν σούταρε στα... πουλιά στο δεύτερο πέναλτι της Αργεντινής και ο Μπράβο απέκρουσε το τρίτο του Μπανέγα.

Ο Σάντσες ήταν ο τελευταίος που ακούμπησε την μπάλα σε αυτό το Κόπα Αμέρικα και την έστειλε με εκτέλεση αλά Πανένκα να αναπαυτεί στα δίχτυα, βάζοντας φωτιά στο Εθνικό Στάδιο του Σαντιάγο.

Δείτε στο βίντεο που ακολουθεί την διαδικασία των πέναλτι...