Βόλεϊ: Κέρδισε στη Λάρισα ο Φιλαθλητικός Λαμίας (1-3)

Δημοσιεύτηκε: Δευτέρα, 30 Νοεμβρίου 2015 17:34 Βόλεϊ: Κέρδισε στη Λάρισα ο Φιλαθλητικός Λαμίας (1-3)

Α.Ε.ΛΑΡΙΣΑΣ –ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΛΑΜΙΑΣ  1-3  (15-25 , 22-25 , 25-21 ,14-25 )

Για την 3η αγωνιστική ο Φιλαθλητικός ταξίδεψε στην Λάρισα να αντιμετωπίσει την ΑΕΛ στο Αλκαζἀρ ,σε ένα παιχνίδι στο οποίο παρουσιάστηκε με ελλείψεις και χωρίς Libero  για δεύτερη φορά φέτος.

Στο πρώτο σετ οι Λαμιώτες μπήκαν δυνατά και με καλή τακτική από την  γραμμή του σέρβις και σωστή λειτουργία σε άμυνα και επίθεση πήραν κεφάλι στο σκορ με 9-2 και 20-12 κατακτώντας το με 15-25.Στο 2σετ υπήρξε μια χαλάρωση και οι Θεσσαλοί το εκμεταλλεύτηκαν και προηγήθηκαν με 19-13 και 22-17,σε ένα σημείο όπου οι Λαμιώτες αντέδρασαν και με πίεση ξανά από το σέρβις έκαναν την ανατροπή κατακτώντας το με 22-25 δείχνοντας ότι δεν υπάρχει διάθεση για αμφισβήτηση.

Τελικά στο 3σετ ο Φιλαθλητικός πλήρωσε την χαλάρωση ,σε συνδυασμό με κάποιες αλλαγές  που  έκανε η ΑΕΛ βάζοντας στο παιχνίδι  νέο αίμα .Υπήρξε ενθουσιασμός από  τους γηπεδούχους και οι ομάδες πήγαιναν πόντο μέχρι το 20-20 όπου εκνευρισμός και λάθη  των φιλοξενούμενων οδήγησαν το σετ στους Βυσσινί  μειώνοντας σε 1-2  με 25-21.

Έτσι στο 4σετ υπήρξε αφύπνιση από τους παίχτες της Λαμιώτικης ομάδος και με σωστή τακτική από το σέρβις και δουλεύοντας σωστά σε όλους τους τομείς ήρθε εύκολα το 14-25 και το 1-3 στα σετ προσθέτοντας  3 βαθμούς στο πρωτάθλημα και αναρριχήθηκε  στην 3 θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Επόμενο παιχνίδι στο χαλκιοπούλειο με την ανανεωμένη Δεσκάτη Γρεβενών όπου προέρχεται από νίκη με 3-1 απέναντι στον Ασκληπιό Τρικάλων.

Οι συνθέσεις των 2 ομάδων
Α.Ε.ΛΑΡΙΣΑΣ : ΤΣΙΑΨΑΣ Χ , ΚΙΤΕΡΣΟΣ Χ, ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ Α, ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΣ Ν,ΜΑΚΡΗΣ-ΤΣΙΑΡΑΣ Γ,ΑΡΧΟΝΤΗΣ Α ,ΤΣΙΩΛΗΣ Ι ,ΡΟΥΣΤΑΣ Κ,ΜΠΑΛΑΣΑΣ Ν,ΞΗΡΟΜΕΡΙΤΗΣ Δ ,ΔΟΡΔΟΚΙΔΗΣ Θ,ΚΑΤΣΙΓΙΑΝΝΗΣ Α ,ΤΣΟΥΦΗΣ Η,

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΛΑΜΙΑΣ: ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΓΡ , ΣΤΑΙΚΟΣ Σ , ΚΟΤΣΙΛΗΣ Γ , ΜΠΑΡΑΣ Σ , ΤΖΟΥΒΑΡΑΣ Σ. ΚΑΛΑΘΑΣ Ν , ΝΑΤΣΙΟΣ Ν