Τρίποντο ελπίδας για τον Γυμναστικό!

Δημοσιεύτηκε: Τρίτη, 19 Ιανουαρίου 2016 08:03 Τρίποντο ελπίδας για τον Γυμναστικό!

Η Λαμία επικράτησε με 3-0 σετ επί του Άρη, πήρε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα και έβαλε φωτιά στην ουρά της βαθμολογίας της Volleyleague.

Την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα και μάλιστα με τρίποντο πανηγυρίζει η Λαμία. Η ομάδα του Πέτιο Ντραγκίεφ νίκησε τον Άρη με 3-0 σετ και έφτασε στους 7 βαθμούς, μόλις έναν λιγότερο από την Παναχαϊκή και δύο λιγότερους από τον Ηρακλή βάζοντας... φωτιά στην υπόθεση της παραμονής.

Όλοι οι παίκτες της Λαμίας έκαναν εξαιρετική εμφάνιση, αλλά η είσοδος του Καπίρη στο 12-18 του 2ου σετ άλλαξε τη ροή του αγώνα. Η Λαμία ολοκλήρωσε την ανατροπή του 2ου σετ παρότι έχανε 16-7, ενώ το 3ο σετ το γύρισε από 14-9! Κορυφαίοι ήταν οι Χένσι, Μαδούρας, Αγγελόπουλος και Καπίρης.

Ο Άρης γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα και πλέον μπαίνει σε μεγάλες περιπέτειες για την παραμονή του όπως παραδέχτηκε και ο Γιάννης Μέλκας.

Χωρίς τον Λάμπη Μπαμπαλιούτα που έμεινε στη Θεσσαλονίκη λόγω ίωσης, με τους Χαριτωνίδη, Κυριακίδη να αγωνίζονται με πυρετό και με κακή ψυχολογία λόγω των οικονομικών προβλημάτων οι κιτρινόμαυροι δε μπόρεσαν να αξιοποιήσουν μεγάλες διαφορές στο σκορ. Ο μοναδικός που ξεχώρισε ήταν ο Ανδρέας Ανδρεάδης.

Το ματς: Στο 1ο σετ η Λαμία είχε συνέχεια το προβάδισμα και επικράτησε σχετικά άνετα. Στο 2ο σετ ο Άρης μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 16-7. Όλα έδειχναν πως θα ισοφαρίσει στα σετ, αλλά η Λαμία με πρώτο σερί 5-0 μείωσε 16-12. Ο Καπίρης έδωσε μεγαλύτερη σιγουριά σε υποδοχή και επίθεση και με νέο σερί 6-0 χάρις τους προσωπικούς πόντους του Χένσι η Λαμία προηγήθηκε 23-20, ενώ έχανε 20-17. Το 24-21 έκανε ο Χένσι αλλά ο Άρης με επίθεση του Κυριακίδη, το άουτ του Χάκγουορθ και το μπλοκ του Ανδρεάδη στον Χένσι ισοφάρισε 24-24. Το σετ τελείωσε με επίθεση του Χάκγουρθ και άσσο του Καρβούνη που δικαίωσε τον Ντραγκίεφ στην αλλαγή.

Ο Άρης και στα 3ο σετ ξέφυγε 14-9 και 16-12 αλλά και πάλι η Λαμία έκανε αντεπίθεση. Με τον Καπίρη και τον Χάκγουρθ αλλά και κόκκινη κάρτα στον Ανδρεάδη η Λαμία μείωσε σε 16-15 με σερί 3-0. Η Λαμία ισοφάρισε στο 17-17, ενώ στο 23-23 μετά από μάχη πόντο πόντο ο Μαδούρας με πρώτο χρόνο έκανε το 24-23 και τον αγώνα τελείωσε ο Χένσι με επίθεση που πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους «ρουμελιώτες».

* Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 4 άσσους, 43 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 2 άσσους, 33 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Λαμία - Άρης 3-0

Τα σετ: 25-18, 26-24, 25-23 σε 90΄

ΛΑΜΙΑ (Ντραγκίεφ): Χέντσι 13 (11/25 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ - 42% άριστες), Αγγελόπουλος, Αραούχο 2 (1/6 επ, 1 μπλοκ, 44% υπ -13%  άριστες), Παπαθωμόπουλος 6 (3/6 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χακγορθ 18 (18/29 επ), Μαδούρας 10 (7/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Τσιράκης (λ, 50% υπ - 42% άριστες), Καρβούνης 1 (άσσος), Δημητριάδης, Καπίδης 4 (3/10 επ, 1 μπλοκ, 83% υπ - 50% άριστες),

ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 6 (6/14 επ, 56% υπ - 38% άριστες), Γκιρτζίκης 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 1 (0/1 επ, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 14 (6/11 επ, 8 μπλοκ), Σωτηρίου 8 (6/14 επ, 2 μπλοκ, 67% υπ - 67% άριστες), Τζελάτης 14 (12/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κουτσονίκας (λ, 40% υπ - 30% άριστες), Ντινόπουλος (λ), Πρώιος, Μήλης, Μούχλιας 2 (2/3 επ)