ΠΑΣ Λαμία – Κέρκυρα 1-1: Της "έκλεψαν" βαθμούς οι Φαίακες

Δημοσιεύτηκε: Σάββατο, 18 Νοεμβρίου 2017 16:59 ΠΑΣ Λαμία – Κέρκυρα 1-1: Της "έκλεψαν" βαθμούς οι Φαίακες

Ηρωική ισοπαλία για τους Κερκυραίους στο ΔΑΚΛ που έπαιζαν για ένα ημίχρονο με δύο παίκτες λιγότερους!

Ο λόγος που το ποδόσφαιρο είναι ο βασιλιάς των σπορ φάνηκε και στην αναμέτρηση της Λαμίας με την Κέρκυρα στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League Σουρωτή που είναι αφιερωμένη στα Άτομα με Ειδικές Ανάγκες.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα, εκμεταλλεύτηκαν την απρόσμενη απώλεια του Αναστασιάδη που τραυματίσθηκε και αποχώρησε, προηγήθηκαν στο σκορ και απείλησαν με δεύτερο γκολ τους Φθιώτες.

Σε «νεκρό» χρόνο και ενώ ολοκληρώνονταν το πρώτο μέρος η Λαμία κέρδισε πέναλτυ, πήρε δύο αποβολές κι άνοιξε διάπλατα το δρόμο για τη μεγάλη ανατροπή.

Πράγματι παίζοντας σαν τη γάτα με το ποντίκι στο β’ ημίχρονο, δημιούργησε ευκαιρίες πρόσφερε συγκινήσεις αλλά στο τέλος μάλλον πανηγύρισαν δίκαια μόνο οι Φαίακες που κατόρθωσαν - περί κατορθώματος πρόκειται - με δύο παίκτες λιγότερους για 48' (45 + 3 τα λεπτά των καιθυστερήσεων) να κρατήσουν απόρθητη την εστία τους!

Σίγουρα μπορούσαν περισσότερα οι "κυανόλευκοι" με το αριθμητικό πλενέκτημα που είχαν, ωστόσο φάνηκε ξεκάθαρα ότι χρειάζεται επειγόντως έτοιμο σέντερ - φορ...

Φάσεις και γκολ

6’: Σε μια χρονική στιγμή που ο αρχηγός της Λαμίας Ανέστης Αναστασιάδης ήταν εκτός αγωνιστικού χώρου εξαιτίας τραυματισμού, ο Παμλίδης μετά από σέντρα του Σοϊλέδη θα γράψει με κεφαλιά το 0-1. Αυτό ήταν μόλις το 2ο γκολ που δέχεται η Λαμία στο «φρούριο» του ΔΑΚΛ.

12’ Απάντηση της Λαμίας με δοκάρι του Μπλάζιτς ύστερα από σέντρα από δεξιά του Βάντερσον.

15’: Ευκαιρία στην κόντρα για την Κέρκυρα με τον Επστάιν που σούταρε με το δεξί αδύναμα προς την εστία του Παπαδόπουλου.

25’: Πέναλτυ ζητούν οι Κερκυραίοι σε φάση διαρκείας στα καρέ της Λαμίας μετά από κόρνερ και την παρέμβαση του Παντελιάδη που φάνηκε να διώχνει και με τον ώμο.

39’: Σουτ του Πίτι άουτ από καλή θέση.

45’: Προσπάθεια του Πίτι ανακόπτεται με χέρι εντός της περιοχής (πέναλτυ) από τον Σοϊλέδη, ο οποίος σωστά αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη. Την ποινή αναλαμβάνει να εκτελέσει ο ίδιος ο Πίτι και 1-1.

45’+4: Στις καθυστερήσεις και πάλι του παιχνιδιού θα έχουμε και δεύτερη επίσης σωστή αποβολή του Μπαλάφα, πάλι με 2η κίτρινη κάρτα, ο οποίος πήγε φουριόζος πάνω στον πιο επικίνδυνο παίκτη της Λαμίας τον Πίτι.

48’: Ο Πίτι την τελευταία στιγμή θα δει τον Ιωάννου να κόβει την μπάλα πριν ακριβώς σκοράρει!

55’: Σουτ του Μπλάζιτς υπό καλές προϋποθέσεις θα κοντράρει σε κόρνερ.

58’: Όπως - όπως ο Σπίνουλας θα διώξει προ του Πίτι, ύστερα από την επικίνδυνη σέντρα του Βασιλαντωνόπουλου.

59’: Απίστευτη χαμένη ευκαιρία με τον Βάντερσον μετά από σέντρα του Κουτρομάνου κι ενώ ήταν φάτσα με το τέρμα.

69’: Κεφαλιά του Πίτι λίγο άουτ σε μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων.

73’: Σουτ του Βάντερσον εξουδετερώνει ο Γιαννακόπουλος.

76': Σουτ του Πίτι, ο Γιαννακόπουλος απέκρουσε.

88': Σουτ του Πίτι εξαιρετική απόκρουση του Γιαννακόπουλου.

89': Αγχωμένο κι απελπιστικά άστοχο σουτ του Κουτρομάνου.

91': Κεφαλιά του Ντακόλ άουτ μετά από κόρνερ του Πίτι, αν και ήταν ανενόχλητος στην αντίπαλη περιοχή.