Στους «8» του Κυπέλλου η Λαμία - Πέταξε έξω τον Παναθηναϊκό!

Δημοσιεύτηκε: Τετάρτη, 10 Ιανουαρίου 2018 21:27 Στους «8» του Κυπέλλου η Λαμία - Πέταξε έξω τον Παναθηναϊκό!

Παναθηναϊκός - ΠΑΣ Λαμία 1-0: Η πιο γλυκιά ήττα

Με οδηγό το εντυπωσιακό 4-1 του ΔΑΚΛ, ο ΠΑΣ Λαμία πήρε πεντακάθαρη πρόκριση μέσα στη Λεωφόρο από τον μεγάλο Παναθηναϊκό, παρά την ήττα της με σκορ 1-0.

Δίνοντας ρόλο πρωταγωνιστή στους αντιπάλους και παίζοντας όσο και όπως χρειαζόταν για να διαχειριστούν το αβαντάζ των τριών γκολ, οι «κυανόλευκοι» έφτασαν στη μεγαλύτερη πρόκριση της πολύχρονης ιστορίας τους. Είναι πλέον στους "8" του Κυπέλλου Ελλάδας.

Φάσεις και γκολ

16′: Πρώτη ουσιαστικά καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Σουτ του Άλτμαν από κοντά, η μπάλα κόντραρε, όπως και το σουτ του Μουνιέ.

17′: Στην κόντρα η Λαμία το σουτ του Πίτι κόντραρε κι εκείνο σε αμυντικούς και χάθηκε η ευκαιρίανα απειλήσει την εστία του Βλαχοδήμου.

34′: Επικίνδυνη σέντρα του Κουλιμπαλί, δεν βρέθηκε κάποιος συμπαίκτης του στην πορεία της μπάλας και χάθηκε η ευκαιρία για τους γηπεδούχους.

39’: Σε επίκαιρη θέση ο Πίτι που έδειξε να αιφνιδιάζεται από το λάθος της πράσινης άμυνας.

41’: Η καλύτερη στιγμή για τον Παναθηναϊκό με Βιγιαφάνιες και Κουρμπέλη να μην βρίσκουν μπάλα να την σπρώξουν στα δίχτυα δίνοντας την ευκαιρία στον Ασίγκμπα να απομακρύνει.

43′: Ωραία κίνηση του Μουνιέ πάνω στον Αναστασιάδη, αλλά το σουτ άστοχο από μέσα δεξιά.

45’+: Μαρκάρισμα για αποβολή του Κουρμπέλη στον Μπλάζιτς, τίποτα ο διαιτητής.

64’: Σουτ του Πίτι πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

66’: Απόκρουση του Βλαχοδήμου σε κόρνερ σε επικίνδυνο σουτ του Πίτι.

71′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Μολίνς σουτ από μέσα αριστερά με εξουδετερωμένο τον Παπαδόπουλο, η μπάλα κοντράρεται. Από τη μικρή περιοχή δεν σούταρε ο Κουλιμπαλί.

74’: Ο πάντα επικίνδυνος με τη Λαμία Άντονι Μουνιέ ανοίγει το σκορ. Μετά από κόρνερ του Χίλιεμαρκ από δεξιά, κεφαλιά του Κουλιμπαλί, και προβολή του Γάλλου (1-0).

80’: Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟ σε σέντρα του Μουνιέ που δεν αξιοποίησε ο Δώνης.

88': Ο Χίλιεμαρκ σουτάρει, αλλά ο Παπαδόπουλος είναι σε ετοιμότητα και μπλοκάρει.

89’: Ευκαιρία με τον Μουνιέ που δεν πρόλαβε να σουτάρει με τον Παπαδόπουλο μακριά από την εστία του.

Διαιτητής: Γιώργος Κομίνης ( Θεσπρωτία)

Βοηθοί: Χ. Κουρομπύλια (Δυτικής Αττικής), Π. Σπυρόπουλος (Ανατολικής Αττικής)

4ος: Κ. Αντωνίου (Αθηνών)

Κίτρινες: Κουρμπέλης (30’), Βιγιαφάνιες (36’), Μολίνς (60’), Αυλωνίτης (62’), Δώνης (75’) - Όμο (25’)

ΠΑΟ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Ινσούα, Αυλωνίτης (77’ Πίσπας), Κουρμπέλης, Κουλιμπαλί, Τζανδάρης (57’ Δώνης), Χίλιεμαρκ, Βιγιαφάνιες, Μουνιέ, Άλτμαν (57’ Χατζηγιοβάνης), Μόλινς.

Στον πάγκο,Διούδης, Γιοχάνσον, Οικονόμου, Κουντουριώτης.

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Όμο, Παντελιάδης, Βάντερσον, Ακόστα (79’ Τσούκαλος), Αναστασιάδης, Αναστασόπουλος (60’ Κουτρομάνος), Μπλάζιτς, Ασίγκμπα, Πίτι (86’ Βουό).

Στον πάγκο έμειναν οι: Mελίσσας, Κουκόλης, Μανιάς, Πατσαρούχας.