ΠΑΣ Λαμία – Αστέρας Τρίπολης: 0-0 (ημίχρονο)

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή, 21 Ιανουαρίου 2018 18:00 ΠΑΣ Λαμία – Αστέρας Τρίπολης: 0-0 (ημίχρονο)

Λευκή ισποπαλία στο πρώτο ημίχρονο στο ΔΑΚΛ.

Με δύο καινούρια πρόσωπα στην αρχική 11αδα, η ομάδα της Λαμίας απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League Σουρωτή.

Ίσως το πιο επιθετικό σχήμα που έχουμε παρατάξει μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα με Ορτέγκα, Μπούντικ, Βάντερσον και Πίτι μαζί στην ίδια 11αδα, έχοντας πίσω τους, τους Όμο (επέστρεψε από την τιμωρία του), Μπλάζιτς και Βασιλαντωνόπουλο και στην άμυνα τους Αναστασιάδη, Παντελιάδη και Ασίγκμπα.

Σε αυτά τα πρώτα 45 λεπτά οι Αρκάδες είναι πιο επικίνδυνοι (είχαν και δοκάρι) με τη Λαμία να περιορίζεται σε μια φλύαρη υπεροχή στη μεσαία γραμμή.

Οι φάσεις

5': Ο Ισνάλντο σέντραρε όμορφα από αριστερά, στο δεύτερο δοκάρι σουτ του Τσιλιανίδη στην κίνηση, αλλά η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Παντελιάδη και ο Παπαδόπουλος μάζεψε.

11’: Ο Μπούντνικ δεν μπόρεσε να περάσει την μπάλα σε δύο χρόνους στην αντίπαλη περιοχή, στην πρώτη επικίνδυνη επίθεση της Λαμίας.

17’: Πρώτη ολοκληρωμένη επίθεση για τους γηπεδούχους με σουτ ψηλοκρεμαστό του Πίτι που καταλήγει άουτ.

28’: Βολίδα του Κυριακόπουλου στο δοκάρι του Παπαδόπουλου που απλά παρακολουθούσε την μπάλα.

31’: Ένα ακόμη σουτ δοκιμάζει ο Κυραικόπουλος με την μπάλα να βρίσκει στον Ασίγκμπα και να καταλήγει κόρνερ.

35’: Μακριά από τα δοκάρια του ο Παπαδόπουλος θα βγει να κόψει την προωθημένη μπαλιά που προοριζόταν για τον Μανιά.

37’: Σουτ του Μανιά χλιαρό άουτ. Νέο σουτ στην επόμενη φάση από τον Τόνσο και αυτό άστοχο.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης

Βοηθοί: Δημήτριος Τάτσης, Γεώργιος Κελαζόγλου

4ος Διαιτητής: Αθανάσιος Σέζος

Κίτρινες: Μπέρτος (41’)

ΠΑΣ Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Όμο, Μπλάζιτς, Ορτέγκα, Πίτι, Βάντερσον, Μπούντνικ.

Στον πάγκο είναι οι, Μελίσσας, Κουκόλης, Κουτρομάνος, Καραγιάννης, Τσούκαλος, Ακόστα, Βουό.

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Μπέρτος, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος, Μουνάφο, Ντουντού, Ισνάλντο, Τσιλιανίδης, Τόνσο, Μανιάς.

Αναπληρωματικοί είναι οι, Τσιφτσής, Κανελλόπουλος, Χριστόπουλος, Σελίν, Γκοντό, Κώτσιρας, Μαντίντα.