Λαμία από ατσάλι - Νίκη ανάσα με 3-2 επί του Φοίνικα Σύρου

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή, 01 Μαρτίου 2015 10:33 Λαμία από ατσάλι - Νίκη ανάσα με 3-2 επί του Φοίνικα Σύρου

Την τέταρτη εντός έδρας νίκη της πανηγυρίζει η Λαμία που επικράτησε με 3-2 του Φοίνικα και για πρώτη φορά φέτος ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Παράλληλα πλησίασε στο -2 από την ΜΕΝΤ, η οποία ηττήθηκε νωρίτερα με 3-0 από τον Εθνικό. Ο Φοίνικας ισοβαθμεί πλέον με την Κηφισιά και τον Εθνικό στην 3η θέση, ωστόσο, η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη αγωνίζεται αύριο στην Μίκρα με τον Άρη.

Στην τριπλή ισοβαθμία το πλεονέκτημα μέχρι στιγμής (απομένουν οι αγώνες Εθνικός – Κηφισιά και Εθνικός – Φοίνικας) το έχει η Κηφισιά με 5 βαθμούς, ακολουθεί ο Φοίνικας με 4 βαθμούς και ο Εθνικός με 1 βαθμό.

Μεγάλες μάχες έγιναν στα δύο πρώτα σετ που κρίθηκαν στον πόντο. Αν και ο Φοίνικας ξέφυγε στο 1ο σετ με 12-7, ο Κατσιγιάννης έριξε στον αγώνα τον Καββαδά στη θέση του Τεσέιρα ο οποίος μαζί με τον εξαιρετικό Τσαδήμα έδεσαν την υποδοχή. Με τα σερβίς του Γκιμαράες η Λαμία έκανε σερί 5-0, ισοφάρισε 12-12 και μπήκε στον αγώνα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, η Λαμία με ένα μπλοκ και ένα λάθος του Φοίνικα ξέφυγε 20-18 και κράτησε το +2 μέχρι το 25-23 και το 1-0 σετ.

Αμφίρροπο ήταν και το 2ο σετ όπου ο Φοίνικας από το 9-9 άρχισε να οικοδομεί διαφορά με 13-11 και 19-16. Η Λαμία απάντησε με σερί 3-0 και ισοφάρισε 19-19. Στο 24-24 ο Ντόκιτς τελείωσε δύο καθοριστικές φάσεις και με το 26-24 έκανε το 1-1 σετ.

Η Λαμία έκανε πάρτι στο 3ο σετ με τον εκπληκτικό Γκιμάες και με τρία σερί 3-0 ξέφυγε 17-9 κι έφτασε άνετα στο 25-17 και το 2-1 σετ.

Η είσοδος του Σμαραγδή βοήθησε τον Φοίνικα να ανανεωθεί στην άμυνα, ο Ντουσάρμ πίεσε στο σερβίς και ξέφυγε 12-6 στο 4ο σετ φτάνοντας στο 25-19 και το 2-2.

Πόντο πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες στο 5ο σετ αλλά στο 8-8 έγιναν δύο λάθη από τον Φοίνικα και ο Γκιμαράες έκανε το 10-8 βάζοντας τη Λαμία μπροστά μέχρι το τέλος.

Τα σετ: 3-2 (25-23, 24-26, 25-17, 19-25, 15-12)

Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ (Κατσιγιάννης): Ντε Σόουζα, Μίσιτς, Γκιμαράες, Τεσέιρα, Γκιρτζίκης, Χήρας / Τσαδήμας (λ), Καββαδάς, Καρβούνης, Βλαχόπουλος.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης, Πέκμανς, Ντάμποβιτς, Χρ.Παπαδόπουλος, Ντόκιτς, Λάππας / Εφραιμίδης (λ), Σμαραγδής, Π.Παπαδόπουλος