Οι επιδόσεις των μαθητών μας στους 61ους Σχολικούς Αγώνες Στίβου Λυκείων

Δημοσιεύτηκε: Σάββατο, 21 Απριλίου 2018 13:46 Οι επιδόσεις των μαθητών μας στους 61ους Σχολικούς Αγώνες Στίβου Λυκείων

Στα Τρίκαλα την Κυριακή οι αθλητές από Φθιώτιδα, Ευρυτανία και Φωκίδα.

Καλές επιδόσεις ακόμη και ρεκόρ σημειώθηκαν στο 61ο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Στίβου που διεξήχθη στο Σχηματάρι την Τετάρτη 18 Απριλίου 2018.

Από πλευράς Φθιώτιδας συμμετείχαν έξι αθλητές – αθλήτριες που δεν κατόρθωσαν να ανεβούν στο βάθρο.

Σημαντικά άτυχος ήταν ο Παναγιώτης Οδατζίδης του 6ου ΓΕΛ Λαμίας που έτρεξε σχεδόν τα 650 από τα 800 μέτρα ξυπόλητος, αφού, ενώ ήταν πρώτος των πάτησαν και του έφυγε το παπούτσι! Παρόλα αυτά τερμάτισε με αξιοπρεπή χρόνο στη 9η θέση.

6ος κατετάγη τελικά στο δέκαθλο ο Γιώργος Κούτρας του 4ου ΓΕΛ Λαμίας, που μπορούσε μετάλλιο αν απλά έπιανε τις επιδόσεις του στα καλά του αθλήματα.

Τα κορίτσια της Φθιώτιδας ήταν από τα πιο μικρά ηλικιακά και η εμφάνισή τους αφήνει ιδιαίτερη αισιοδοξία για το μέλλον.

Συνολικά έξι παιδιά από τη Φθιώτιδα και 15 από τη Στερεά ήταν στους Πανελλήνιους Σχολικούς Αγώνες Λυκείων Ελλάδας – Κύπρου (Αγώνισμα: θέση/ όνομα/ ηλικία/ σχολείο/ επίδοση):

400: 5/ ΠΕΤΣΑ  ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ-ΒΕΝΕΤΣ/ 2001/ 1ο ΓΕΛ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ-ΒΟΙΩΤΙΑΣ/ 59.66

800:  9/ ΟΔΑΤΖΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ-ΠΑΡΑ/ 2001/ 6ο ΓΕΛ ΛΑΜΙΑΣ-ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ/ 2:00.36

1500: 7/ ΝΤΟΜΠΡΟΜΙΡΟΒΑ ΜΑΡΙΑ-ΕΛΕΝΗ/ 2002/ ΓΕΛ ΑΜΦΙΣΣΑΣ-ΦΩΚΙΔΑΣ/ 5:02.65

110 εμπόδια: 4/ ΓΑΡΑΤΖΟΓΙΑΝΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ/ 2000/ ΓΕΛ ΚΑΝΗΘΟΥ-ΕΥΒΟΙΑΣ/ 14.17

400 εμπόδια: 6/ ΧΙΩΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ/ 2000/ ΓΕΛ ΔΡΟΣΙΑΣ-ΕΥΒΟΙΑΣ/ 57.48

400 εμπόδια: 5/ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΩΤΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ/ 2002/ ΜΟΥΣΙΚΟ ΓΕΛ & ΛΥΚ. ΤΑΞΕΙΣ-ΕΥΒΟΙΑΣ/ 1:06.35

Διασυλλογικό πρωτάθλημα

Οι υποχρεώσεις των νεαρών αθλητών και αθλητριών στίβου, συνεχίζονται αυτή την Κυριακή στα Τρίκαλα με τη διεξαγωγή του Διασυλλογικού Πρωταθλήματος Παμπαίδων Α’ – Παγκορασίδων Α’.

Από την ΕΑΣ Ανατολικής Στερεάς – Εύβοιας θα πάρουν μέρος οι αθλητές από τα σωματεία της Φθιώτιδας, Ευρυτανίας και Φωκίδας, ενώ Εύβοια και Βοιωτία θα συμμετάσχουν στους αγώνες που θα γίνουν στις εγκαταστάσεις του Αγίου Κοσμά.

Αισιοδοξούμε σύντομα η «Καμαρίτσα» να είναι σε θέση να φιλοξενήσει τέτοιους αγώνες καθώς θα εξυπηρετεί σωματεία και από τους πέντε νομούς της Περιφέρειας, που λόγω απόστασης αυτή τη στιγμή μοιράζονται σε δύο ανεξάρτητα πρωταθλήματα.