Το έκανε το θαύμα του στο Πανελλήνιο ο Λαμιώτης Μάριος Αναγνώστου

Δημοσιεύτηκε: Δευτέρα, 16 Ιουλίου 2018 08:46 Το έκανε το θαύμα του στο Πανελλήνιο ο Λαμιώτης Μάριος Αναγνώστου

Χάλκινο μετάλλιο στα 5.000 μέτρα - 6η θέση για τη Δήμητρα Αλεξίου…

Πριν καλά καλά ολοκληρωθούν οι αγώνες του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Στίβου Νέων στο Τάμπερε της Φινλανδίας, ο αθλητής της Αναγέννησης Λαμίας, Μάριος Αναγνώστου, έτρεξε και στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών που διεξήχθη το Σαββατοκύριακο (14-15/7) στο Παμπελοποννησιακό στάδιο της Πάτρας, κατακτώντας μάλιστα την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο στα 5.000 μέτρα.

Ο αθλητής του Σάββα Κουμπούρα τερμάτισε με χρόνο 14.42.57 που αποτελεί ατομικό ρεκόρ, χάνοντας για δέκατα του δευτερολέπτου τη 2η θέση από το φαβορί της κούρσας, τον αθλητή του Τρίτωνα Χαλκίδας και πρωταθλητή στα 10.000 μέτρα Γιώργο – Μιχάλη Τάσση (14.42.30).

1ος ήταν ο Αγρινιώτης Κωνσταντίνος Σταμούλης που εξέπληξε με το 14.36.29. Και οι δύο πρώτοι αθλητές είναι 21 ετών, ενώ ο Λαμιώτης αθλητής δεν έχει κλείσει ακόμη τα 19 του χρόνια, για αυτό και θεωρείται – όχι άδικα – ως μία από τις μεγαλύτερες ελπίδες του Ελληνικού στίβου στις μεσαίες αποστάσεις.

Θυμίζουμε ότι ο Αναγνώστου ήταν στην εθνική ομάδα κλειστού στίβου των εφήβων και κατέλαβε την 4η θέση στη Σόφια στα 3.000 μέτρα, Πανελληνιονίκης στην Κ20 στους αγώνες ανωμάλου δρόμου στα Τρίκαλα, 2η θέση στα 10.000 μέτρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ανδρών που του έδωσε και το όριο για την Εθνική Ομάδα και το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Τάμπερε, Πανελληνιονίκης στα 1.500 μέτρα Εφήβων – Νεανίδων και Βαλκανιονίκης στα 5.000 μέτρα των εφήβων μόλις πριν ένα μήνα στην Κωνσταντινούπολη.

Κλείνοντας να αναφέρουμε τη σημαντική επιτυχία της 19χρονης Δήμητρας Αλεξίου του Έσπερου Λαμίας, που μετά την 6η θέση στους Βαλκανικούς Νέων – Νεανίδων της Κωνσταντινούπολης, ήταν στην 6η θέση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ανδρών – Γυναικών στη δισκοβολία με βολή στα 41.52 στην τελευταία της προσπάθεια. Επίσης η Βασιλική Λίβα της Αναγέννησης Λαμίας ήταν στην 6η θέση της 3ης προκριματικής σειράς των 800 μέτρων γυναικών και αποκλείστηκε από τον τελικό.