• Εκτύπωση

Πρώτοι βαθμοί για Εργοτέλη! Κρητική... τεσσάρα στο Βόλο

Τους πρώτους του βαθμούς στη Superleague -και μάλιστα με “διπλό”- πήρε ο Εργοτέλης, επικρατώντας στο Πανθεσσαλικό της Νίκης Βόλου με 4-1. Στον... πάτο της βαθμολογίας με 0 βαθμούς παρέμεινε η ομάδα της Μαγνησίας – Δυο ασίστ και ένα γκολ από τον Γιουσούφ

Ο Εργοτέλης ήταν η ομάδα που μπήκε πιο καλά στον αγώνα στο Πανθεσσαλικό και μάλιστα κατάφεραν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε γκολ, με τον Μπογκντάνοφ να κάνει το 1-0 στο 12'. Οι Κρητικοί συνέχισαν να πιέζουν για ένα ακόμα τέρμα, αλλά στο 20' ο Ίβενς έφερε με κεφαλιά το ματς στα ίσα. Στη συνέχεια οι δυο ομάδες είχαν καλό ρυθμό στο παιχνίδι τους, χάνοντας κάποιες ευκαιρίες, χωρίς όμως να βρουν δίχτυα

Με την έναρξη της επανάληψης (46'), ο Νόσκοβιτς εκμεταλλεύτηκε την υπέροχη σέντρα του Γιουσούφ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το εκ νέου προβάδισμα των φιλοξενούμενων. Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, αφού εφτά λεπτά αργότερα έφτασαν στο 3-1, με την κεφαλιά του Χαλκιαδάκη

Οι γηπεδούχοι προχώρησαν στη συνέχεια σε μαζεμένες αλλαγές, προκειμένου να αλλάξουν την εικόνα τους και να επιστρέψουν στο παιχνίδια και στο 65' έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με τον Τσέρνι να αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του Σκούρτη. Στο 75' το σουτ του Μάρτινς πέρασε λίγο πάνω από την εστία των φιλοξενούμενων, που πέντε λεπτά αργότερα έφτασαν στο 4-1, με τον Γιουσούφ να χρίζεται και σκόρερ (έφτιαξε τα δυο πρώτα γκολ).

Νίκη Βόλου (Σβεν Φαντενμπρούκ): Ταμπάκης, Μαρινάκης, Μαχλέλης (54’ Τσουκάνης), Ίβενς, Αργύρης, Λάουκς, Κοτσαρίδης, Μουζακίτης(59’ Τζιώρας), Νικλητσιώτης, Γιαννιτσάνης (59’ Μάρτινς), Σκουρτάι

Εργοτέλης (Παύλος Δερμιτζάκης): Τσέρνι, Βλαχοδήμος (66’ Κούτρης), Μέγι, Γιοβάνοβιτς, Μπογκντάνοφ (49’ Γκέντσογλου), Κοζορώνης, Τζανακάκης, Γιουσούφ, Λυκογιάννης, Χαλκιαδάκης, Νόσκοβιτς (82’ Κούρεζ)