Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: “Γίγαντας” Μιλουτίνοφ “πάτησε” την ομάδα του Πιτίνο!

Δημοσιεύτηκε: Παρασκευή, 04 Ιανουαρίου 2019 23:13 Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: “Γίγαντας” Μιλουτίνοφ “πάτησε” την ομάδα του Πιτίνο!

“Μαγική’ βραδιά για τον Ολυμπιακό που “διέλυσε” τον Παναθηναϊκό με 79-65 στο ΣΕΦ για τη 16η αγωνιστική της Euroleague, έχοντας ως κορυφαίο παίκτη τον Νίκολα Μιλουτίνοφ (18 πόντους, 18 ριμπάουντ) και άξιους συμπαραστάτες τον Στρέλνιεκς στην επίθεση και τον Παπανικολάου στην άμυνα (4 κλεψίματα, 2 τάπες). Τραγικός για το Τριφύλλι ο Καλάθης στα πρώτα 30 λεπτά, όταν και κρίθηκε το ματς.

Οι Πειραιώτες “έπιασαν” έτσι ξανά την Αναντολού Εφές στην 4η θέση της κατάταξης, με ρεκόρ 10-6, την ώρα που οι “πράσινοι” παραμένουν εκτός 8άδας, με ρεκόρ 7-9, χάνοντας κι άλλο “έδαφος” για την πρόκριση στα πλέι οφ.

Νευρικότητα επικράτησε και στις δύο ομάδες στην αρχή του αγώνα, με πολλά λάθη και άστοχα σουτ να κρατούν χαμηλά το σκορ. Ο Νικολά Μιλουτίνοφ ήταν όμως ανίκητος κάτω από τη ρακέτα του Παναθηναϊκού και “χτύπησε” με επιθετικά ριμπάουντ και καλάθια τους “πράσινους”, δίνοντας προβάδισμα 16-8 στο πρώτο δεκάλεπτο για να “απαντήσει” για το Τριφύλλι ο Ντίνος Μήτογλου και να μειώσει στο 16-14 στο 10′.

Ο ίδιος ρυθμός συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 26-21, πριν ακολουθήσει ένα “ξέσπασπα” από τον Ολυμπιακό. Οι παίκτες του Μπλατ “έσφιξαν” την άμυνά τους και βρήκαν πολλά ελεύθερα τρίποντα στην επίθεση, “πυροβολώντας” την ομάδα του Πιτίνο από τη γραμμή των 6,75. Έτσι το σκορ “εκτοξεύθηκε” στο 41-25 στο ημίχρονο, με το Τριφύλλι να μην παίρνει τίποτα σε αυτό το διάστημα από τον… αρνητικό Νικ Καλάθη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η εικόνα δεν άλλαξε, με τον Παπανικολάου να είναι τρομερός στην άμυνα και τον Μιλουτίνοφ να… μοιράζει ελεύθερα τρίποντα στους συμπαίκτες του, μετά από επιθετικά ριμπάουντ. Αντίθετα, οι “πράσινοι” ήταν απογοητευτικοί από την πλευρά τους στην επίθεση, τόσο σε δημιουργία όσο και σε εκτέλεση, με αποτέλεσμα η διαφορά να ξεπεράσει και το +20 για να κλείσει στο 59-40 στο 30′.

Στο 4ο δεκάλεπτο, οι “πράσινοι” προσπάθησαν να περιορίσουν τη διαφορά και τα κατάφεραν αρχικά, με μπροστάρη τον Λούκα Λεκαβίτσιους, μειώνοντας και στο -13.

Οι “ερυθρόλευκοι” δεν άργησαν όμως να… ξεκολλήσουν και με πλουραλισμό στην επίθεση, αύξησαν ξανά τη διαφορά σε δυσθεώρητα επίπεδα, για να μειωθεί τελικά στο 79-65, με ένα μικρό σερί καλαθιών από τον Νικ Καλάθη, το οποίο δεν άλλαξε όμως τίποτα. Ο Ολυμπιακός κάλυψε μάλιστα και τη διαφορά από το πρώτο ματς, έχοντας πια πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας στην κατάταξη της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 41-25, 59-40, 79-65

Τα στατιστικά των παικτών στο Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Τουπάν 5 (1), Σπανούλης 6 (1), Μιλουτίνοβ 18 (5/8 δίποντα, 8/10 βολές, 18 ριμπάουντ, 11 κερδισμένα φάουλ, 41 ranking), Στρέλνιεκς 18 (4/5 τρίποντα, 4/5 βολές), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 11 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 12 (3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 8, Παπαγιάννης 4, Λάσμε 4, Παπαπέτρου 2, Παππάς 5 (0/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκιστ 4, Λεκαβίτσιους 10 (2/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λοτζέσκι, Καλάθης 13 (2/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλεψιμο, 4 λάθη), Αντετοκούνμπο 8 (2), Μήτογλου 7 (1)